Sutkinje Vrhovnog suda Sonja Drašković i Nataša Božović danas su u podgoričkom Višem sudu ustvrdile da Vesna Medenica nije nikada na njih vršila pritisak da u nekom predmetu donesu odluku mimo njihove volje.
One su kazale da ih nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda nikada nije pozivala ni poslovno ni privatno pa ni kada su kao članovi vijeća odlučivale o zahtjevu za zaštitu zakonitosti koji je podnijela kompanija Cijevna komerc protiv beogradskog preduzeća Omorika i države Crne Gore.
“Sa Vesnom Medenicom nikada nijesam imala ni privatni ni poslovnu komunikaciju. Nikada se niej desilo da je intervenisala povodom nekog predmeta niti postavila neko pitanje u vezi bilo koga. Već 20 godina sam sudija i nikada ni jedana predsjednica suda u kojem sam radila nije me pozvala niti pokušala da utiče na to kako ću odlučiti u nekom predmetu”, kazala je sutkinja Drašković.
Da je slučaj Cijevne komerc bio povod da se Medenica optuži za protivzakonit uticaj, Drašković je, kako navodi, saznala iz medija.
“Znam da je u junu 2020. godine predmet Cijevne komerc izvijećan. Međutim, kako su zbog virusa korona sam bila u izolaciji do kraja jula nakon čega sam otišla na kolektivni odmor koji traje tokom cijelog avgusta. Prvih dvadeset dana septembra opet sam provela u izolaciji pa kada sam se vratila na posao predmet sam ponovo iznijela na vijeće nakon čega je odluka ekspredovana. To što sam ga iznijela na vijeće ne znači da je odluka mijenjana već se radi o proceduri “, pojasnila je Drašković.
Sutkinja Božović je potvrdila da je bila član vijeća u predmetu Cujevna Komerc ističući da se te okolnosti prisjetila tek kada je sastav vijeća objavljen u medijima povodom optužbi protiv Medenice.
-Nikakavih drugih saznanja o ovom predmetu nisam imala osim onih koji se iznose na vijećanju – kazala je Božović i istakla da je Medenica nije pozivala za ovaj slučaj ali ni za jedan drugi.
“Cijevna komerc je bio predmet kao i svaki drugi “, kazala je ona.
Sutkinja Božović je pojasnila da su podatak kakva je odluka donešena u nekom predmetu, pored predsjednika i članova vijeća, znali stručni saradnici koji su radili nacrte odluka, zapisničari i na kraju sudije Odjeljenja sudske prakse.
-Svaka odluke prije nego bude ekspedovana prolazi provjeru u Odjeljenju sudske prakse– precizirala je Božović.
Podsjećamo, osim Medenica, na optuženičkoj klupi su i Marjan Bevenja, Goran Jovanović, braća Bojan i Marko Popović, Vasilije Petrović, Luka Bakoč, policijski službenik Darko Lalović, Vojin Perunović, Milorad Medenica, Marko Vučinić, Petar Milutinović, Ivana Kovačević, Radomir Raičević, Stevo Karanikić i Milica Vlahović Milosavljević, kojoj se sudi u odvojenom postupku. Optužnicom je obuhvaćena i Bakočeva firma “Kopad kompani” iz Nikšića.
Oni se terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo krijumčarenje, produženo krivično djelo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Sjutra odluka o mogućem ukidanju pritvora Medenici i Raičeviću
Sutkinja Vesna Kovačević na sjutrašnjem ročištu saopštiće odluku krivičnog vijeća na predlog odbrane da se Nikoli Raičeviću i Milošu Medenici ukine pritvor.
Advokati Miloš Medenica i Stefan Jovanović bili su saglasni u stavu da se puštanjem na slobodu Medenice i Raičevića ne bi ugrozilo vođenje sudskog postupka.
Advokat Vuksanović je kazao da Raičević nije ni napuštao Crnu Goru i da je cijelo vrijeme bio sa porodicom kada su uslijedila hapšenja u ovom predmetu.
“Može se reći da je do hapšenja bio u nekom smislu u kućnom pritvoru, jer se ograničeno kretao.Bilo bi suludo da sporim činjenicu da nije u tom trenutku bio dostupan državni organima. Raičević je odlučio da se pritaji, da vidi u kom smjeru će sve ići”, kazao je Vuksanović.
Advokat Jovanović se pozvao i na ranije odluke Ustavnog suda vezano za neukidanje pritvora Milošu Medenici.
Sa druge strane, specijalni tužilac Vukas radonjić usprotivio se predlogu odbrane i predočio da za krivična djela za koje se terete Raičević i Medenica su zaprijećene višegodišnje zatvorske kazne.
“Ne smatram da se njihov dosadašnji boravak u pritvoru pretvorio u kaznu “, kazao je Radonjić.