Ustavni sud je nefunkcionalno rješenje za političko-pravni poredak Crne Gore, rekao je Mitar Šušić, advokat i šef kluba odbornika Nove srpske demokratije u Skupštini Glavnog grada.
On je, za portal Dan, kazao da je taj sud nefunkcionalan i sa aspekta svog sistemskog položaja jer je kompletiran prije nekoliko mjeseci, ali i dalje ne donosi odluke.
„Ustavni sud ne donosi odluke čak ni za ona pitanja koja nisu sporna sa političke strane i koja ne zahtijevaju nadglasavanje. Mislim da ćemo doći do zaključka da je to jedna nefunkcionalna institucija koja ne obezbjeđuje ono što mu je osnovni zadatak, a to je zaštita prava građana“, rekao je Šušić.
On je kazao da je njegov predlog da se Ustavni sud reformiše i postane dio Vrhovnog suda.
„Vrhovni sud bi na taj način ojačao kao institucija, bio bi najviši sud u državi, postojala bi veća baza sudija koji bi mogli donositi odluke i o ustavno-pravnim pitanjima, tako bi se izbjegla blokada, poboljšala bi se i efikasnost suda i izbjegli bi direktno partijsko uplitanje“, rekao je Šušić.
Prema određenim informacijama pred Ustavnim sudom se nalazi oko 3.700 predmeta. Međutim, neke goruće stvari, kao što je ocjena ustavnosti Zakona o predsjedniku, ili inicijativa da se ocijeni ustavnost odluke o zamrzavanju imovine ruskim državljanima, zasad ne dobijaju epilog.
„Mi donoseći odluke koje imaju političku, jednokratnu upotrebu, zapravo potkopavamo temelje vlastite civilizacije. Ako smo to danas uradili prema nekom ko je osumnjičen da je blizak sa režimom koga smo mi označili da nije demokratski, dakle samo na osnovu procjene da je neko blizak sa vlastima Rusije, mi mu zamrzavamo imovinu i to bez odluke suda. I mi tako stvaramo jedan opasan presedan, da sjutra neka vlast može bilo kome od nas, zbog bilo kakve simpatije ili antipatije da odluči i o nekim možda fundamentalnijim pravima“, objasnio je Šušić.
Ustavni sud je, dodaje on, bio dužan, zarad sopstvenog integriteta i zarad zaštite države, da o jednoj tako bitnoj stvari odluči čim je dobio funkcionalnu većinu.
„Ni u toj ni u nizu drugih bitnih predmetna nemamo odluke Ustavnog suda, a to je možda posljedica jednog konformističkog shvatanja svoje pozicije sudija Ustavnog suda, gdje oni ne žele da se miješaju u politička pitanja i u one odluke gdje bi oni trebali da pokažu hrabrost i presijeku neke situacije i pitanja. Oni puštaju da to vrijeme reguliše i da političari to srede, pa da oni kažu je li to bilo u skladu sa Ustavom ili ne. Na taj način se obesmišljava zaštita građana u svijetlu ustavnih prava, a oni će ispuniti svoju formalnu funkciju da su konstatovali da taj zakon, koji je važio dvije ili tri godine, stvarno nije bio u skladu sa Ustavom“, zaključio je Šušić.
(Dan)