Iako su najave bile da će sve oko Vlade biti brzo završeno, od toga nije bilo ništa. Skoro dva mjeseca je protraćeno u kombinatorikama ko bi sa kim mogao i ko sa kim ne bi mogao.
Na kraju kada je Spajić mislio da je sve utanačio dobio je hladan tuš iz svoje partije jer ga najmanje dvoje poslanika neće podržati u naumu da napravi Vladu u kojoj ne bi bilo koalicije Za budućnost Crne Gore. Takođe, ne slažu se da Bošnjačka stranka, koja je blanko podržavala DPS i Mila Đukanovića svih prethodnih godina, dobije bitne resore u budućnoj Vladi. Isto tako, kao uslovljavanje vide izjave HGI i dijela predstavnika albanskih partija koji svoje učešće u Vladi uslovljavaju ne ulaskom ZBCG u nju.
Uz unutarpartijske probleme i Demokrate su jasno saopštile da u Vladi ne žele Socijaldemokrate i lidera Demokratske unije Albanaca Mehmeda Zenku. Ovo je stvorilo veliki problem Spajiću, koji se sad nada da će Demorkate ipak popustiti, te prihvatiti da Zenka glasa za Vladu, a da u njoj ne učestvuju. Međutim, kako saznajemo u Demokratama, veliki dio rukovodstva je protiv toga da bilo šta zavisi od Zenke, koji je poslanik sa liste okupljene oko DPS-a.
Gotovo isti scenario Spajić priželjkuje kada je u pitanju SNP, koji mu je nasušno potreban za formiranje Vlade. Ipak, SNP je stava da Zenka i SD nisu prihvatljivi ni po koju cijenu, kao i da oni neće u Vladu od 41 poslanika.
Jasno je da ukoliko se Demokrate i SNP ne predomisle Vlade pratkično nema ni u obrisima.
Ostaje opcija da Spajić pozove URU i ZBCG na ponovne razgovore, za šta se zalaže veliki broj funkcionera u Evropi sad, ali Spajić zasad to nije učinio.
Sa koalicijom ZBCG i URA-om, Spajić bi dobio podršku od 49 poslanika, te bi mogao da izglasa sve neophodne promjene u pravosuđu i ne bi zavisio od DPS-a i partija bliskih njemu.
Ostaje da vidimo koji scenario je smislio Spajić, ali nije isključeno da će Crna Gora, početkom naredne godine ponovo na birališta.
Ali tada ništa neće biti isto…
(Adria)