13.9 C
Podgorica
7.01.2025.

Simbolično povećanje u interesu Saudijske Arabije i Rusije, uprkos očekivanju SAD

Organizacija OPEC i saveznici, uključujući Rusiju, složili su se prošle nedjelje da povećaju obim proizvodnje nafte u septembru za samo 100.000 barela dnevno, što su neki analtičari opisali kao uvredu upućenu američkom predsjedniku Džo Bajdenu (Joe Biden).

Ministri 13 država grupe OPEC+ sastali su se u četvrtak na video sastanku i usaglasili povećanje proizvodnje koje odgovara količini od 0,1 odsto globalne potražnje za naftom. Proizvodnja 100.000 barela traje 86 sekundi, prenosi Guardian.

Minimalno povećanje za septembar ocenjeno je kao prezir prema zahtjevu američkog predsjednika, koji je prošlog mjeseca posetio Saudijsku Arabiju, lidera OPEC-a, kako bi je ohrabrio da poveća proizvodnju kako bi pomogla u obaranju cijene nafte i oporavku globalne ekonomije.

Istorijski visoke cijene goriva u Americi natjerale su Bajdena da suprotno svojim ranijim stavovima o režimu u Rijadu, koji je kritikovao zbog ubistva novinara Džamala Kašogija i kršenja ljudskih prava, ipak ode sredinom prošlog mjeseca u Saudijsku Arabiju i zatraži pomoć.

Obrazlažući razloge posjete Bliskom istoku, a pre svega Saudijskoj Arabiji, Bajden je za Washington Post naveo da su „energetski resursi Bliskog istoka od vitalnog značaja za ublažavanje uticaja ruskog rata u Ukrajini na globalno snabdijevanje“.

S druge strane, Saudijci su ponovili stav da će proizvodnja nafte i dalje zavisiti od potražnje. „Nafta je roba, a ne političko oružje“, rekao je tom prilikom saudijski ministar spoljnih poslova Ade al-Džubeir. „Ako bude nestašice, proizvodiće se više nafte“, rekao je saudijski ministar, preneo je Financial Times.

Iako je Bajden posle sastanka sa saudijskim prestolonaslednikom princom Muhamedom bin Salmanom, rekao da očekuje da će Rijad inicirati povećanje proizvodnje, bilo je jasno da Saudijci ne dele njegov entuzijazam. Još manje se to moglo očekivati od Moskve, koja je saopštila da se nada da „izgradnja i razvoj odnosa Rijada i drugih svetskih prijestonica ni na koji način neće biti usmjereni protiv nas“.

Bin Salman je nešto kasnije prošlog mjeseca putovao u Pariz gdje se sreo sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom (Emmanuel Macron) sa kojim je razgovarao uglavnom o energetici. Jelisejska palata saopštila je da su se dvojica lidera složili da „ublaže posledice“ rata u Ukrajini.

Sa stanovišta Rijada, ublažavanje posledica ukrajinskog rata očigledno ne podrazumijeva značajno povećanje proizvodnje nafte. Uostalom, budžetski suficit Saudijske Arabije u drugom kvartalu tekuće godine porastao je na 21 milijardu dolara, ključno podstaknut porastom cijena nafte. Prema podacima iz maja, Rusija je u tom mjesecu prihodovala 20 milijardi dolara od izvoza nafte, uprkos smanjenom obimu isporuka.

Američka administracija prokomentarisala je odluku OPEC+ o simboličnom povećanju proizvodnje kao nedovoljnu, istakavši da je očekivala više. Međutim, realni ekonomski interesi zemalja proizvođača nafte ne idu na ruku Amerikancima. Zbog toga se ocjena analitičara da je ovdje riječ o uvredi Bajdena ne mora smatrati objektivnom. U pitanju je prije svega prosta računica.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime