Nakon deset godina i dva mandata provedena na čelu podgoričkog Višeg suda, sudija Boris Savić odlazi sa te funkcije, a u trci za njegovog naslednika su sudije Vesna Kovačević, Amir Đokaj, Zoran Radović i Predrag Krstonijević. Prema nezvaničnim saznanjima lista Dan, najbliži toj fotelji su dugogodišnji sudija krivičnog odjeljenja Osnovnog suda u Nikšiću i sudija tog suda Vesna Kovačević i njen kolega Zoran Radović, dugogodišnji predsjednik Osnovnog suda u Podgorici, sada zamjenik predsjednika. Od izvora iz tog suda saznajemo da Kovačević i Radovića za funkciju predsjednika Višeg suda preporučuju višegodišnje iskustvo, rezultati u radu i želja da se suoče sa nagomilanim problemima.
U svakom slučaju, ko god bude izabran, u narednih pet godina čeka ga ozbiljan i ogroman posao, imajući u vidu činjenicu da se Viši sud u Podgorici već duže suočava sa brojnim problemima čije je rješavanje urgentno.
Novi rukovodilac moraće najprije da se izbori s velikim brojem neriješenih predmeta u Specijalnom odjeljenju, a čeka ga i slučaj “Tunel”. Budući predsjednik Višeg suda moraće i da utvrdi odgovornost sudija zbog puštanja iz pritvora više lica iz kriminogenih struktura kojima u zakonskom roku nije izrečena prvostepena presuda. Viši sud se suočava i sa problemom deponovanja stvari oduzetih od počinilaca krivičnih djela, prevashodno ogromne količine narkotika, ali i s kadrovskim deficitom, kao i s nedovoljnim brojem sudnica. Imajući sve to u vidu, evidentno je da će budući predsjednik Višeg suda imati pune ruke posla. Naravno, ukoliko bude imao iskrenu želju da se s problemima uhvati u koštac.
Nakon stupanja na funkciju, ministar pravde Andrej Milović zatražio je od Višeg suda u Podgorici da mu se dostave podaci o predmetima u kojima tri godine nije izrečena prvostepena presuda, zbog čega se veliki broj organizatora i pripadnika kriminalnih grupa u Crnoj Gori našao na slobodi, ili će se to dogoditi u narednom periodu. Da li je ta informacija u međuvremenu dostavljena ministarstvu javnosti nije poznato, kao ni koliko je optuženih dosad pušteno da se brane sa slobode uz određene mjere nadzora.
“Poznato nam je da je bilo nekoliko takvih slučajeva, ali nije pravljena posebna analiza na nivou specijalnog i prvostepenog krivičnog odjeljenja”, saopštila je ranije za medije Marija Raković, portparol Višeg suda.
Evropska komisija je u Nacrtu izvještaja o Crnoj Gori, objavljenom u novembru prošle godine, ocijenila da nema napretka na polju vladavine prava, u reformi pravosuđa, “najizazovnijoj oblasti vladavine prava do sada”.
“Pravosudni sistem je nastavio da se suočava sa dubokom institucionalnom krizom, što je rezultiralo slabim rukovodstvom i upravljanjem, nedostatkom strateške vizije i lošim planiranjem, što utiče na sposobnost zemlje da isporuči pravdu”, konstatovano je u izvještaju EK.
Predsjednik Apelacionog suda u dva mandata Mušika Dujović uskoro stiče pravo na starosnu penziju, a za njegovog naslednika kandidovale su se sudije tog suda Mirjana Popović i Dijana Radulović.
Za novi mandat na čelu podgoričkog Osnovnog suda prijavila se aktuelna predsjednica Željka Jovović, ali i sudije tog suda Dragan Babović i Katarina Janković.
Za rukovodioca bjelopoljskog Višeg suda prijavio se aktuelni predsjednik Milan Smolović, a protivkandidati su mu sudije tog suda Vukomir Bošković, Milan Rajković i Ivan Adamović, kao i sudija bjelopoljskog Osnovnog suda Bojana Radović.
Za upražnjeno mjesto predsjednika Višeg suda za prekršaje prijavila se aktuelna predsjednica podgoričkog Suda za prekršaje Nada Bjeković, sudije Larisa Begović i Maja Živaljević, kao i Andrija Vojvodić iz hercegnovskog suda za prekršaje.
(Portal Dan)