7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Saslušanje u Hagu, Južnoafrička Republika tvrdi da je Izrael imao “genocidnu namjeru” u Gazi

Počeo je dvodnevni postupak pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu po tužbi Južnoafričke Republike protiv Izraela za navodno počinjeni genocid tokom rata u Pojasu Gaze. Zastupnici Južnoafričke Republike tvrde da je Izrael imao “genocidnu namjeru” protiv Palestinaca u enklavi, kao i da je “prešao granicu”, prekršivši dva člana Konvencije o genocidu. Saslušanje predstavnika Izraela zakazano je za 12. januar.

Advokatica Adila Hasim, u ime pravnog tima Južnoafričke Republike, iznijela je na sudu da se “djela Izraela protive Konvenciji o genocidu”, istakavši da je “u izraelskim napadima povrijeđeno i osakaćeno blizu 60.000 Palestinaca, od kojih su većina žene i djeca”.

“Nesporna je patnja palestinskog naroda – i fizička i psihička”, poručila je Hasim i dodala da je Izrael prisilno iselio oko 85 odsto Palestinaca u Gazi.

Hasim je, takođe, predočila da akcije Izraela u Gazi ukazuju na to da ima “genocidnu namjeru”

“Palestince ubija izraelsko oružje i bombe. U neposrednoj su opasnosti, takođe od smrti zbog gladi i bolesti, uništenja palestinskih gradova, ograničene pomoći”, poručila je advokatica pred najvišem sudom UN-a.

Prema njenim riječima, jasno je da neki, ako ne i svi, od ovih akata potpadaju pod odredbe Konvencije o genocidu iz 1948. godine.

Južnoafrička Republika je 23. decembra prošle godine podnela tužbu Međunarodnom sudu u Hagu, koji je pod okriljem Ujedinjenih nacija, kako bi primorao Izrael da odmah obustavi vojne operacije u palestinskoj enklavi.

“Razaranja duga skoro osam decenija”

Južnoafrički ministar pravde Ronald Lamola izjavio je u sudnici u Hagu da nasilje i razaranja u Palestini nisu počeli 7. oktobra, već da traju poslednjih 76 godina.

Lamola ističe da se, prema međunarodnom pravu, smatra da je Gaza još uvijek pod okupacijom.

“Južnoafrička Republika je osudila napade Hamasa na izraelske civile 7. oktobra, kao i otimanje talaca. Ipak, nijedan napad, koliko god ozbiljan, ne može da opravda kršenje Konvencije”, poručio je Lamola.

Prema njegovim riječima, Izrael je “prešao granicu” kada je prekršio dva člana Konvencije, zbog čega je Južnoafrička Republika i pokrenula tužbu pred MSP-om.

Pravni tim Južnoafričke republike iznio je i da “države rijetko najavljuju genocidne namjere, ali da je ovaj slučaj jedinstven zbog toga što je više visokih lidera u Izraelu nakon 7. oktobra izrazilo želju da Gaza i palestinski narod budu uništeni, ne praveći razliku između boraca i civila”.

U sudnici je bilo 15 stalnih sudija i još dvoje ad hok, koje su imenovali Izrael i Južnoafrička Republika.

Odluke MSP-a i (ne)sprovođenje

Odluka MSP-a o hitnim merama se očekuje kasnije ovoga mjeseca. Odluke tog suda su konačne i bez prava žalbe, ali sud nema načina da ih sprovede.

Sud će saslušati argumente Izraela i Južnoafričke Republike o tome da li ima elemenata krivične odgovornosti. Slučaj se, ako sud konstatuje krivičnu odgovornost, prosljeđuje Međunarodnom krivičnom sudu.

Izrael, koji se prvi put u istoriji našao na optuženičkoj klupi pred sudom u Hagu, oštro je odgovorio na tužbu Južnoafričke Republike, ističući da je njegova namjera da uništi Hamas, a ne Palestince.

Iz administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena saopšteno je da se SAD protive saslušanju, uz ocjenu da su optužbe Južnoafričke Republike “neosnovane”.

Južnoafrička Republika i Izrael su potpisnice Konvencije Ujedinjenih nacija o genocidu, koja ih obavezuje da ne počine genocid, ali da ga, takođe, spreče i kazne.

Izrael će, kako je najavljeno, u petak, 12. decembra, iznijeti svoje argumente kao odovor na optužbe.

(RTS)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime