Bezbjednosna situacija u Crnoj Gori je stabilna, uprkos kontinuiranim izazovima, poručio je u razgovoru za TVCG ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović. Samo u posljednjih osam mjeseci procesuirano je, kaže ministar, preko 500 operativno interesantnih osoba i članova organizovanih kriminalnih grupa.
Šaranovića smo pitali i kako se planira riješiti problem manjka policijskih službenika
“Imajući u vidu kadrovski deficit od 1.500 policijskih službenika cilj je ne samo da ojačamo već i da reformisemo policiju koja će štititi građane i državu od kriminalaca, a ne kriminalce od države. Sam zakon ima za cilj otvaranje vrata policije za mlade visokoškolce i visoko kvalifikovan stručni kadar kako bismo na najbolji način odgovorili na savremene bezbjednosne izazove. Paralelno s tim, ovim zakonom smo i produžili rok za ostvarivanje povlašćenih uslova za odlazak u penziju do kraja 2028. godine, kako bi starija generacija policajaca svoje dragocjeno iskustvo prenijela na mlađe kolege”, kazao je Šaranović.
Takođe, kako kaže, biće omogućen povratak i onim policajcima koji su mlađi od 40 godina, a koji su u prethodnom periodu iz različitih razloga napustili policiju.
Pitanje: U javnosti su se mogle čuti kritike tog zakonskog rješenja u pogledu eventualne politizacije policije i potpune liberalizacije zapošljavanja. Kako to komentarišete?
Odgovor: “Sam zakon su stidljivo komentarisali oni kojima ne odgovara reforma i jačanje policijskih struktura, ali i rezultati koje postižemo. Upravo su ove zakonske norme nastale na bazi pozitivne prakse iz regiona i EU, a one podrazumijevaju i stroge kontrole i provjere prilikom zapošljavanja. Dokaz da je zakon u duhu pune profesionalizacije policijskog sistema je i jačanje uspostavljenog sistema provjere i osiguranja integriteta policijskih službenika kroz jačanje kapaciteta Odjeljenja za antikorupciju i Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije, saglasno preporukama GRECO-a.
Pitanje: Borba protiv organizovanog kriminala prioritet je ministarstva na čijem ste čelu, i to ste ranije isticali. Da li ste zadovoljni rezultatima Sektora za borbu protiv kriminala?
Odgovor: “Sektor za borbu protiv kriminala u posljednjih osam mjeseci je procesuirao preko 500 operativno interesantnih lica i članova organizovanih kriminalnih grupa. Imajući u vidu zaista sjajne rezultate koje je sektor postigao, s posebnim ponosom ističem broj procesuiranih članova i vođa organizovanih kriminalnih grupa, veliki broj procesuiranih lica za teška koruptivna djela, krijumčarenje akciznih roba i narkotika na međunarodnom nivou. Time je učinjena rekordna i istorijska šteta budžetu Crne Gore u iznosu većem od 526 miliona eura. Posebno ističem i rekordne zapljene oružja. Uz sve ovo, nikada bolja saradnja između organa obavještajno-bezbjednosnog sektora u Crnoj Gori sa tužilaštvom i drugim institucijama rezultirala je drastičnim rastom međunarodnog ugleda našeg sektora bezbjednosti, što za posljedicu ima nikada bolju saradnju našeg sistema bezbjednosti s međunarodnim partnerskim službama i agencijama”, kaže on.
Pitanje: Kakva je danas bezbjednosna situacija u Crnoj Gori?
Odgovor: “Kontinuirane preventivne i represivne aktivnosti sektora bezbjednosti u cjelini doprinose stabilnom bezbjednosnom ambijentu. Obavještajni podaci, broj procesuiranih lica i broj pokrenutih krivičnih istraga nam daju za pravo da kažemo da je bezbjednosna situacija stabilna uprkos kontinuiranim izazovima”, kaže Šaranović.