Termoelektrana Pljevlja predstavlja stub i temelj energetskog sistema Crne Gore. Ove godine je na dobrom putu da ostvari nove proizvodne rekorde, a njen uspješan rad zavisiće od završetka složenih projekata koji se realiziju, kao i od kvaliteta završenih radova, saopšteno je na svečanosti povodom obilježavanja 41. godišnjice rada TE Pljevlja, koju je organizovala Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).
Direktor TE “Pljevlja” Mirko Mazalica kazao je da je potrebno da bi mogli da nastave sa daljim radom, da ispune Direktive Energetske zajednice vezane za emisiju dimnih gasova.
“U toku je realizacija projekta Ekološke rekonstrukcije. Osim ovog složenog projekta, u planu su i drugi projekti koji su vezani za zamjenu djelova postrojenja koja rade 41 godinu sa ciljem pouzdanijeg rada u dužem vremenskom periodu”, naveo je Mazalica.
Istakao je da uspješan rad Termoelektrane zavisi od završetka ovih složenih projekata, kao i od kvaliteta izvedenih radova.
Ukazao je da svaki ozbiljniji propust realizacije ovih projekata može sa sobom nositi dalekosežne negativne posljedice kako za firmu, tako i za grad i za državu.
Mazalica se zahvalio svim zaposlenima koji su znanjem i radom doprinijeli da taj objekat i posle 41 godine rada postiže zapažene proizvodne rezultate.
Izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin, rekao je da je TE Pljevlja stub i temelj energetskog sistema Crne Gore.
“To su potvrdile prethodne krizne i teške godine energetske krize kada smo se oslanjali na proizvodnju TE Pljevlja koja je u određenim mjesecima dosezala i 90 odsto ukupne proizvodnje EPCG”, naveo je Rovčanin.
Podsjetio je da se prije dvije godine vodila borba za očuvanje i nastavak rada Termoelektrane, navodeći da se menadžment izborio i pobijedio da taj objekat opstane.
“Na krilima te pobjede sada sprovodimo jedan veliki investicioni ciklus i najveći investicioni ciklus od otvaranja. Svi ovi projekti vrijede više od 100 miliona eura. 2021. godine je oboren rekord u kontinuitetu rada od 163 dana. I ove godine smo na dobrom putu da uspostavimo nove proizvodne rekorde. Sve se to reflektuje i na finansije EPCG. Ove godine ćemo imati istorijski profit koji se predviđa na niovu od 100 miliona eura, ali da sačekamo ovih nekoliko mjeseci da vidimo šta će hidrologija donijeti”, kazao je Rovčanin.
Govoreći o projektu Hidroelektrane Otilovići, Rovčanin je naveo da se priprema tenderska dokumentacija i da očekuje da će za nekoliko dana biti raspisan tender za izgradnju te hidroelektrane.
“Kada je u pitanju projekat Toplifikacije Pljevalja, privodi se kraju kompletan projekat za trasu magistralnog toplovoda i očekujemo krajem godine da ćemo imati prve signale u pokretanju tog projekta i da će se od finansiranja od strane Uprave za kapitalne projekte finansirati i ostatak trase imajući u vidu da mi finansiramo prvu dionicu”, naveo je Rovčanin.
Direktor Funkcionalne cjeline Proizvodnja u EPCG Bojan Đordan, rekao je da je dosta novca uloženo u projekte u Termoelektrani Pljevlja, ali i da izazovni periodi predstoje kad je u pitanju termoenergetika.
Kazao je da će se završetkom projekta ekološke rekonstrukcije nastaviti projekat Toplifikacije Pljevalja.
“Za koji dan očekujemo završetak revizije glavnog projekta, a samim tim stičemo uslove za dobijanje građevinske dozvole, dok smo određene pripremne radove izveli. Realizacijom ova dva projekta, mislim da će se stvoriti uslovi za mnogo zdraviju sredinu za život i boravak u Pljevljima”, rekao je Đordan.
Na kraju svečanosti dodijeljene su nagrade zaposlenima iz TE Pljevlja koji su u obavljanju svojih radnih zadataka bili najbolji u prethodnoj godini i to: Mladenu Potpari, Božidaru Nikoviću, Milošu Milićeviću, Ivici Joviću i Kenanu Ciguljinu.
(PR centar)