Na mejl adresu portala IN4S, danas je stiglo saopštenje, bivšeg ambasadora Srbije i Crne Gore u Rusiji, Milana Roćena, koje objavljujemo u cjelosti:
Nastavak objavljivanja mojih nezakonito prisluškivanih razgovora u vrijeme kada sam bio ambasador Srbije i Crne Gore u Moskvi, prije više od deceniju i po, prijeteći je najavljeno na portalu IN4S 10. novembra kao „novi serijal“.
Danas su krenuli u ostvarivanje svog nečasnog nauma. Iako se radi o krivičnom djelu, nijesam reagovao kada su to činili prije tri godine. Nijesam mnogo ni hajao, smatrao sam to načinom vođenja političke borbe na njima svojstven način, u susret izborima.
Ne bih ni sada da nijesu 10. novembra, objektivno, najavili napad i na moju porodicu.Onako kako to rade kriminalci, kad ne znaju kako nekoga da slome.
Ali džaba im.
Za više od 40 godina političko-diplomatske karijere nema ništa čega bih se zastidio – ni profesionalno ni privatno – a kamoli da sam učinio nešto nezakonito. Da jesam, odavno bi me povlačili potužilaštvima i sudovima. O tu činjenicu udarili su kao o stijenu kreatori ovog nesojluka i u ljeto 2019.
Nije pomogla dorada, montiranje i režija nezakonito prisluškivanih razgovora. Neće ni sada pomoći njihovim novim podlim namjerama. Jer, ko danas ne zna za dipfejk. I za tehničke mogućnosti da se može imputirati šta god se želi – Obami, Trampu, Putinu, bilo kome – da slušate kao njihov glas iako nema nikakve veze s njima.
Šta onda tek može da zadesi nas obične smrtnike. Još ako se ima u vidu da su autori ove harange imali godine za doradu, onda im je samo nebo granica. Autorima je očigledno cilj, ako ništa drugo, da me makar posvađaju sa prijateljima i saradnicima.
Ali biće to opet „opet „džilitnut se, ne pogodit cilja“. Jer, odnosi koje sam gradio tokom duge karijere sasvim su nešto drugo od onoga što znači pojam fejk. U tom kontekstu posebno sam ponosan na rezultate mojih diplomatskih misija u Moskvi u veoma delikatnim periodima. O tome uostalom postoje pisani tragovi, a mogu posvjedočiti i najviši zvaničnici kako Crne Gore i Srbije, tako i Rusije.
Kao i predstavnici kulturnog i javnog života, medija, biznisa, ali i mnogi, kako se kaže, obični građani države čiji sam diplomata bio, i države u kojoj sam službovao.
iti ću, niti ima potrebe da se odričem svoje uloge u odnosima sa Rusijom.
Niti tu ulogu može bilo ko osporiti.
Zlonamjerna etiketiranja i podvale, koje su dio i ovog „poduhvata“, uzaludan su pokušaj da se baci drugačije svijetlo na događaje i aktere u obje države, uoči i neposredno nakon našeg referenduma 2006.
Kreatore ovog „novog ciklusa“ kao i konzumente, podsjećam na izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s početka avgusta 2019, „da je prisluškivanje razgovora Milana Roćena, nekadašnjeg ambasadora Srbije i Crne Gore u Moskvi, rađeno po nalogu bivše vlasti u Srbiji kada je njen predsjednik bio Boris Tadić“.
Precizirao je „da svako u gradu zna da je to rađeno po nalogu ljudi iz vlasti, a radio je to „čika Pera“ – to je bilo konspirativno ime za Ranka Tadića. Beogradski mediji tada su podsjetili i da je Ranko Tadić brat od strica Borisa Tadića, kao i da je neko vrijeme radio u Jedinici za specijalne operacije Milorada Ulemeka Legije.
Boris Tadić naknadno je demantovao da je naredio prisluškivanje, uz konstataciju da su tom aferom povrijeđeni međunarodno pravo i Bečka konvencija. Bilo kako bilo, oglasio se sami vrh države Srbije, i ondašnji i sadašnji predsjednik.
Ostaje, međutum, pitanje: ko je to stvarno naredio, i zašto i po čijem nalogu su objavljivani moji nezakonito prisluškivani razgovori 2019, i ko i zašto to čini sada.
Odgovore ću ovoga puta potražiti na sudovima ovdje i u Londonu, a u krajnjem i u Strazburu“, poručio je Roćen.