Zamjenica direktora Uprave za statistiku (Monstat) Snežana Remiković kazala je da za popis stanovništa u Crnoj Gori, koji je planiran od 30. novembra do 15. decembra, nedostaje 500 popisivača.
“Procjena koju smo imali da je za sprovođenje popisa potrebno oko 3.800 popisivača. Međutim, evidentno je, nakon završenog javnog oglasa i izbora da imamo 3.300 popisivača. Evidentno je da popisivači nedostaju u opštinama kao i u prethodnoj rundi – Budvi, Tivtu, Kotoru, Podgorici, Šavniku i Cetinju “, rekla je Remiković u jutarnjem programu TVCG.
Ona je ponovila da je Monstat pripremio odgovor na ovakvu situaciju, a jedna od opcija je produženje popisa za 15 dana.
“Produženje popisa vodi do toga da bi posao završili i sa 2.000 popisivača. Nadamo se neće doći do toga da se desi osipanje broja popisivača, već da ćemo doprinijeti potpunom obuhvatu u ovom popisu”, kazala je Remiković.
Upitana da li su bliže odluci o preusmjeravanju popisivača iz jedne opštine u drugu ili produženju perioda trajanja popisa, rekla je da su spremni na obje mogućnosti.
“Mislim da možemo u skladu sa dešavanjima na terenu da donosimo jednu ili drugu odluku. Mislim da je odluka o produženja popisa vrlo izvjesna… Očekujemo produženje popisa, bez obzira na nedostatak popisivača, već zbog političkog dogovora koji se precizira sporazumom radi stvaranja ambijenta za popis”, rekla je Snežana Remiković.
Ukazala je da popisi u regionu traju i do dva mjeseca.
Ona je napomenula da postoji više stepena kontrole regularnosti unošenja podataka građana.
“Imamo duplu popisnicu, što je jedinstven slučaj u svijetu, koja omogućava da se vjerodostojnost podataka potvrdi. Ukoliko se utvrde neki propusti utvrđivaće se odgovornost popisivača ili operatera koji unosi podatke “, poručila je Remiković.
Komentarišući eventualni bojkot popisa, Remiković je rekla da građanima treba ukazati na značaj popisa.
“Ako govorimo o značaju i za privredu i za donosioce odluka, biznis zajednicu, nevladin sketor – smatram da građanima to treba ukazati da bojkotom dovode do toga da podaci popisa nijesu dovoljno precizni. A nedovoljno neprecizni podaci usmjeravaju sve te donosioce odluka i bitnis zajednicu i navode na pogrešne odluke. Ako nam je cilj dobrobit društva i razvoj države treba da učestvujemo u popisu i doprinosimo što tačnijim podacima na osnovu kojih će se donositi odluke “, naglasila je Remiković.
Ona je istakla da se popisom ne utvrđuje imovina, niti broj stanova.
“Popisuju se prazni stanovi kao takvi, a mi ne možemo utvrditi vlasništvo stana. To se odnosi i na poljoprivrednu imovinu “, zaključila je Remiković.