26.9 C
Podgorica
4.07.2025.

Rakočević o slučajevima zastare: Međunarodne konvencije imaju primat nad našim zakonodavstvom, obezbijediti kredibilne dokaze

 

Međunarodne konvencije koje su ratifikovane u Crnoj Gori imaju primat nad našim zakonodavstvom u slučajevima ubistava, mučenja i nečovječnog postupanja, smatra profesor i kriminolog Velimir Rakočević.

“Ako bude kredibilnih dokaza, neće biti problema da se ovi slučajevi procesuiraju sa formalnog i pravnog aspekta. Ključno je da se svi slučajevi rasvijetle, ali nikako da se politizuje, zloupotrebljava, da se bilo ko abolira i da se ide u krajnosti”, rekao je Rakočević u emisiji “Klub Aplus”.

Rakočević je podsjetio da je Konvencija o slučajevima mučenja i nečovječnog postupanja ratifikovana 2003. godine dok su Srbija i Crna Gora bile u zajednici.

“Kad govorimo o ubistvima koje opterećuju naše društvo još uvijek nijesmo došli do opasnosti od zastare tih djela. Tu postoji apsolutna i relativna zastarjelost, ali u osnovi zastarjelost nastupa za slučajeve kojima prijeti kazna od 40 godina zatvora, odnosno kazna dugotrajnog zatvora. Zastarjelost ne nastupa i u slučajevima mučenja, a i tu je bilo dilema da li je to zastarjelo krivično djelo, ako se uzme u obzir protok vremena”, pojasnio je Rakočević.

Ponovio je da je u slučajevima mučenja i nečovječnog postupanja ključno imati kredibilne dokaze.

“Uz svo dužno poštovanje svjedočenja na Anketnom odboru, posebno svjedočenje bivšeg službenika Uprave policije Milana Paunovića koji je vrhunski profesionalac”, kazao je Rakočević.

Rakočević podsjeća da za svako krivično djelo počinioci moraju biti identifikovani i privedeni pravdi.

“Krivično pravo je najvažnija vrsta prava, a tu važi princip zabrane retroaktivnog važenja krivičnog zakona, dakle na počionica kršenja krivičnog zakona se primjenjuje aktuelni zakon koji je važio u periodu kršenja datog djela”, zaključio je Rakočević.

Podsjetimo, portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) Vukas Radonjić saopštio je ranije da zbog protoka vremena SDT ne može saslušati Paunovića, povodom njegovih izjava za postupanja državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce, uključujući i djelovanje takozvanih „Crnih trojki”.

Paunović je pred Anketnim odborom kazao da su “crne trojke” bile batinaški odred, što je izazvalo veliku buru u javnosti.

“Taj predmet je bio u radu još 2013. godine u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici i riješen je od tadašnjeg obrađivača predmeta. Svakako, ako ste dobro slušali njegovo izlaganje on je govorio o nekom periodu od 1996, 1997, 1998, 1999, 2000. i 2001, eventualno 2002. godine”, rekao je Radonjić u emisiji Načisto TV Vijesti.

Na pitanje novinara da li to znači da je došlo do relativne ili apsolutne zastare, Radonjić je odgovorio potvrdno.

“Ovo je 2025. godina, svakako samim tim zbog tog protoka vremena postoji trajna procesna nemogućnost da se pokrenu neki postupci u vezi ovog što je bivši policajac govorio”, zaključio je Radonjić.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime