12.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Radulović neće tražiti istragu zbog problema sa avionima To Montenegra

Ministarstvo saobraćaja i pomorstva (MSP) neće tražiti da se istražuje i utvrđuje odgovornost zbog toga što je “To Montenegro”, koji leti pod brendom “Air Montenegra”, dva dana bio bez ijednog aviona i što su avion odmah nakon servisa, koji je duplo više koštao, pustili u saobraćaj, pa se nakon trećeg leta pokvario.

To su zvanično saopštili “Danu” iz resora na čijem čelu je Filip Radulović.

“Kvar na avionu je situacija koja se ne može predvidjeti. Ministarstvo nije uočilo bilo kakve nepravilnosti u spornom događaju i nemamo u planu da vodimo istragu po ovom pitanju. To je interna stvar kompanije. Svi avioni našeg nacionalnog prevoznika prolaze sve neophodne procedure – kontrole prije polijetanja i nijednog trenutka se bezbjednost letjenja vazduhoplovima “Er Montenegra” ne može dovesti u pitanje. Proceduru koju navodite (testni let) sprovodi se na mjestu vršenja radova, a ne po povratku na matični aerodrom”, kazali su nam iz MSP-a.

“Dan” je juče objavio da je avion “embrajer” bio na servisu koji je koštao preko milion eura, iako je po planu predviđeno 500 hiljada za servis, da je u subotu došao u Crnu Goru, a da je u ponedjeljak odmah letio. Dobra praksa u avijaciji je da avion nakon servisa odradi nekoliko letova bez putnika, prije nego što se počne koristiti za redovan saobraćaj.

“Kvar je situacija koju nije moguće predvidjeti, tako da niko ne može da snosi odgovornost za kvar aviona. “Air Montenegro” je planirao radove na avionima u toku zimske sezone i na osnovu toga i planirao svoj saobraćaj. Takođe, “Air Montenegro” je preventivno dogovorio saradnju sa avio-kompanijama iz regiona da u slučaju ispada aviona iz saobraćaja imaju mogućnosti da koriste njihove vazduhoplove koji posjeduju sve neophodne dozvole za obavljanje letova. To je jedini način da se zaštitite kada u floti imate mali broj vazduhoplova”, istakli su iz Ministarstva saobraćaja.

Zbog kvara aviona u ponedjeljak u Ljubljani, a potom slanja drugog aviona na servis, “Air Montenegro” je bio bez svoja dva aviona, pa je morao da angažuje avione drugih kompanija. Sve to je dovelo do otkazivanja više letova, a kompaniju je koštalo minimum 100 hiljada eura.

Ministar Radulović je nedavno zbog nepravilnosti na vozovima Željezničkog prevoza tražio ostavke svih članova odbora, a kasnije i skupštinu akcionara na kojoj će biti razriješeni članovi odbora. Pitali smo MSP da li se u ova dva slučaja može povući paralela.

“Mislimo da nije moguće porediti ove dvije situacije”, odgovorili su nam iz MSP-a.

Tako, međutim, ne misle članovi Odbora direktora ŽPCG koji nisu podnijeli ostavke. Oni su pitali ministra Radulovića hoće li smijeniti i Odbor direktora “To Montenegra”.

“S obzirom da ste Odbor direktora Željezničkog prevoza razriješili, uprkos dobrim rezultatima koje su postigli, bez prethodnog razgovora, pitamo Vas da li ćete se voditi istim aršinima i u slučaju “Air Montenegra”? Ono što moramo napomenuti za Željeznički prevoz za vrijeme mandata ovog odbora direktora jeste: usvajanje novog kolektivnog ugovora poslije osam godina neuspješnih pregovora; najviše investicija u vozna sredstva u poslednjih pet godina ostvareno je u 2023. godini; najveći priliv od prodaje karata u poslednjih osam godina ostvaren je u 2023. godini; otkazivanje vozova u 2023. godini je na nivou od prošle godine i mnogo manje od ranijih godina. Ministre, vidite da nekad ni dva eksperta u odborima nisu rješenje, tako da smatramo da možda treba da stavite po tri eksperta u odbore, kako bi se izbjegle ovakve situacije, situacije koje se dešavaju gotovo u svim zemljama, pa čak i u onima koje u željeznicu i aerodrome ulažu u desetostruko veće iznose”, naveli su članovi Odbora direktora ŽPCG koji nisu podnijeli ostavke.

U pitanju su Marko Bertanjoli, predstavnik manjinskog akcionara, Miralem Redžepagić i Mirsad Veliu.

“Ministre, svjedoci ste da mi nismo kao odbor htjeli da ulazimo u medijsku raspravu sa Vama, ali, s obzirom na način Vašeg shvatanja na kojem principu treba da posluju preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, a iz Vašeg resora, mi iz Željezničkog prevoza Vas pitamo da li ćete sa “Air Montenegrom” postupiti isto kao i u slučaju našeg Društva, tj. zakazati vanrednu skupštinu akcionara i tražiti smjenu odbora direktora”, pitaju ministra iz Odbora direktora ŽPCG.

(Portal Dan)

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime