7.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Bečki VE insight profilisao Radoja Žugića: Đukanovićev privatni guverner

Radoje Žugić, guverner CBCG kojeg je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović predložio za novi mandat na ovoj funkciji, i sa kojim je drug od srednjoškolskih dana, posjeduje imovinu vrijednu milione eura, iako je godinama primao skromnu platu javnih službenika. Protiv njega je vođeno više istraga, između ostalih i SDT-a povodom problematičnog državnog zajma od 44 miliona za spas Prve banke nakon godina nezakonitih i neregularnih praksi, uključujući pranje novca, nenaplaćenih kredita kriminalaca, uključujući dilere droge.

Gore navedene informacije samo su djelić sadržaja profilne analize Radoja Žugića koji je za jednog inostranog naručioca odradila prestižna VE insight agencija koja se bavi prikupljanjem i analizom obavještajnih informacija koristeći napredne tehnologije i “diskretnu inteligenciju”, a u koji smo imali uvid.

U dokumentu se navodi i da je Žugić u januaru 2020. odobrio kupovinu Nove banke od strane ofšor kompanije sa sjedištem u Delaveru sa anonimnim vlasnicima odbivši da otkrije identitet vlasnika, uprkos tome što njihova firma – Adriatic Capital LLC – dijeli adresu sa još 13 kompanija i posjeduje samo 88.000 dolara kapitala, iako je vrednost kupovine bila 7,1 milion evra. Ovom odlukom prekršen je crnogorski zakon o bankama, a odluka je takođe bila u suprotnosti sa zahtjevom MMF-a da vlasnici i menadžeri banaka budu podvrgnuti testu sposobnosti i ispravnosti…

Kao dugogodišnji prijatelj Đukanovića postavljen je za predsjednika Upravnog odbora Prve banke, i 2008. godine pomogao da se od Ministarstva finansija dobije zajam od 44 miliona evra za spas banke nakon godina nezakonitih i neregularnih praksi.

Za ovaj uspješno odrađen posao za banku braće Đukanović, Žugić je 2010. godine nagrađen imenovanjem za guvernera CBCG. U julu 2012. godine Specijalni državni tužilac za korupciju i organizovani kriminal vodio je istragu protiv Žugića i ministra finansija Igora Lukšića zbog zloupotrebe ovlašćenja u vezi sa ovim slučajem Prve banke ali, kao i nakon svih istraga koje su se ticale Đukanovićevih najbližih saradnika, niko nije odgovarao za ovu kriminalnu radnju
.

Posebno je škakljiv dio analize koji se odnosi na Žugićev nepotizam u zapošljavanju u CBCG.

U ovom dijelu dokumenta piše da je Žugićev mandat u CBCG karakterisao nepotizam velikih razmjera koji je doveo do toga da su članovi porodice i saradnici angažovani na višim pozicijama za koje većini nedostaje iskustvo i/ili kvalifikacije.

Lista primjera je šokantno dugačka:

Njegov nećak, Ivan Bošković, direktor CBCG i član tenderske/javne komisije CBCG. Boškovićeva supruga i Žugićeva snaha, Ana Bošković, radi u CBCG HR. Anina tetka, Nađa Marović je Žugićeva glavna pravna savjetnica. Njihov kum Aleksandar Terzić je bivši portir koji radi kao direktor za bezbjednost, investicije i javne nabavke CBCG.

Njegov ujak, Mlađan Šljivančanin, je njegov savjetnik. Njegova bratanica, Dara Prelević, radi u bankarskom poslovanju CBCG i generalni je sekretar Odbora za upravljanje rezervama.

Njegova ćerka Jovana Žugić počela je da radi u OTP CKB banci u julu 2018. godine kao preduslov za odobrenje njenog spajanja sa Societe Generale. Njen partner Filip Pataković radi u Nadzoru bankarskog kreditnog rizika.

Njegova ćerka, Milica Žugić, mijenjala je sve više pozicije u Novoj, UCB i Zapad bankama od kada je Žugić ponovo preuzeo guvernersku funkciju u CBCG u oktobru 2016.

Njegov nećak, Nikola Bošković, je šef sektora za rizike u Addiko banci. Njegov nećak Igor Šljivančanin je angažovan u CBCG kao fotograf. Njegov zet, Nikola Tomović, je šef Odjeljenja za transport i bezbjednost CBCG i Žugićev lični vozač.

Njegova nećaka, Bojana Stanišić Supeljak, zadužena je za medije i protokol, a istovremeno je i direktorka Muzeja CBCG, navodi se u profilnoj analizi Radoja Žugića kojeg je Milo Đukanović predložio za novi mandat guvernera CBCG.

Dokument sadrži i brojne druge kompromitujuće informacije po još uvijek aktuelnog guvernera CBCG, među kojima su i sumnje na podsticanje proizvoljne diskriminacije, mobing i sl.

U dokumentu se navodi i da dd kada je Žugić postao guverner CBCG 2010. godine, broj banaka u Crnoj Gori se utrostručio, uprkos upozorenjima MMF-a.

“Mnoge od tih banaka su povezane sa nezakonitim aktivnostima, uključujući procesuiranje prihoda od kockanja i velike trgovine narkoticima”, navodi se u dokumentu VE insight iz Beča.

Primjeri uključuju:

U oktobru 2015. godine, Uprava Ministarstva finansija za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma („APMLTF“) pokrenula je istrage protiv šest neimenovanih crnogorskih banaka osumnjičenih za pranje novca.

U novembru 2018. istražni mediji su citirali sumnje organa EU za borbu protiv pranja novca da se grupa 14K Triad bavila ilegalnim kockanjem, iznudom, prostitucijom, prevarom sa kreditnim karticama i trgovinom drogom u Universal Capital banci („UCB“). FBI sumnja da je na njegovom čelu malezijski biznismen Pol PHUA, koji je politički povezan u Crnoj Gori.

Kao što je navedeno u tački 2.3, Prva banka je osumnjičena da se, između ostalog, bavila pranjem novca, piše, između ostalog, u profilnoj analizi koju je VE insight agencija odradila za inostranog naručioca.

Prema našim saznanjima za Žugićeve “podvige” zainteresovano je više međunarodnih bezbjednosnih službi koje istražuju “pranje” novca na Balkanu…

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime