Engleski prosvjetni radnici su ponovo na ulicama – deveti put od 1. februara, kada je sporadični štrajk počeo. Ne prihvataju ponudu premijera Rišija Sunaka koji nudi povećanje zarade za 4,5 odsto i jednokratnih 1.000 funti za profesore i nastavnike.
Učitelji, nastavnici i profesori u Engleskoj insistiraju na sporadičnoj, a ne na kontinuiranoj obustavi rada zato što je Zakon o štrajku u Britaniji jedan od najnepovoljnijih za radnike u svijetu.
Postoji niz procedura i regulativa, koje svaki sindikat mora da ispuni kako bi proglasio štrajk. Najvažnija je da cjelokupno članstvo svaki put mora poštom ili elektronski da glasa o tome da li štrajk treba da se održi.
To upravo čine članovi svih prosvjetnih sindikata pripremajući nastavak štrajka za jesen.
Sindikat direktora škola najavio je da će im se pridružiti, jer među članstvom vlada “očajanje i nemoć”.
Plate prosvjetnih radnika u Britaniji realno su zbog inflacije umanjene za 23 odsto od 2010. godine. Mladi nastavnici zadržavaju se u profesiji prosječno oko dvije i po godine, nezadovoljni uslovima rada.
Sve češća situacija u londonskim školama je da nastavnici predaju predmete za koje nisu kvalifikovani samo da bi neko bio u učionici.
Zbog velikog priliva imigranata u London, razredi su sve veći, dok se u ostatku zemlje škole zatvaraju zbog premalo đaka.
Škotska i Vels već dali povišicu od sedam i osam odsto
Vlada premijera Rišija Sunaka nudi povećanje zarade za 4,5 odsto i jednokratnih 1.000 funti za profesore i nastavnike.
Ponuda je za sada odbijena jer su vlade Škotske i Velsa već dale povišicu od sedam i osam odsto u aprilu, čime su riješile problem.
Ministarka prosvjete Džilijan Kigan jedna je od najneomiljenijih političara u zemlji. Njeno ministarstvo potpuno ignoriše štrajk.
Engleski prosvetari na raspust odlaze ozlojeđeni, te školstvo očekuje još teža jesen jer će mnogo prosvjetara ponovo napustiti učionice, što zbog štrajka, što zauvijek
(RTS)