Iz Hrvatske misije u UNESKO-u saopštili su da su Praznik Svetog Tripuna i Kolo Svetog Tripuna tradicija Hrvata iz Boke Kotorske koji žive u Hrvatskoj!
Oni su upisani u UNESKO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, objavila je na Tviteru Gordana Genc iz hrvatske misije pri UNESKO.
🔴 BREAKING
Just inscribed on the #IntangibleHeritage List: Festivity of Saint Tryphon and the Kolo (chain dance) of Saint Tryphon, traditions of Croats from Boka Kotorska (Bay of Kotor) who live in the Republic of #Croatia 🇭🇷.
Bravo!
ℹ️https://t.co/n5nd2HXmxB #LivingHeritage pic.twitter.com/Lxnj8Ol6ix
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) November 29, 2022
Sve ovo se dešava nakon što je, krajem prošle godine, Bokeljska mornarica Kotor, na crnogorski zahtjev, zvanično uvrštena na UNESKO-vu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine. U Nominacionom listu Crne Gore navedeni su i kult Svetog Tripuna, katolici i Hrvati, kao i pripadnici ostalih nacionalnosti na prostoru Boke Kotorske koji su učestvovali u njenom očuvanju.
It’s done – „Festivity of Saint Tryphon and the Kolo (chain dance) of Saint Tryphon, traditions of Croats from Boka Kotorska (Bay of Kotor) who live in Croatia“ is inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity! pic.twitter.com/pruEOq4VzD
— Gordana Genc (@GencGordana) November 29, 2022
Navodi se da se praznovanje u Splitu oblježava najmanje od 1873. godine, a u Zadru od 1915, kao i u drugim hrvatskim gradovima.
Duhovnost Hrvata katolika iz Boke Kotorske (“Bokeljskih Hrvata”) vezana za kult Svetog Tripuna. Ovaj svetac, koji je rođen 232. godine nove ere u selu Kampsade u današnjoj Turskoj, ubijen je u 18. godini jer je odbio da negira svoju hrišćansku vjeru. Njegovi posmrtni ostaci donijeti su u Kotor 809. godine i od tada se slavi kao zaštitnik Kotora, Biskupije kotorske i Bokeljske mornarice – navodi se na sajtu UNESKO.