Povećanja zarada i penzija nisu rezultat slučajnosti, već produkt dosljedne i odgovorne ekonomske politike koja je dovela do stabilizacije i rasta budžetskih performansi, ocijenila je potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović povodom izglasanog seta zakona vezanih za sprovođenje programa Evropa sad 2.
“I pored toga što se već mjesecima negira i minimizira značaj poreske reforme koja će unaprijediti životni standard građana Crne Gore, poslanici vladajuće većine su sinoć izglasali set zakona koji su vezani za sprovođenje programa Evropa sad 2”, navela je Popović u saopštenju za medije.
To je, prema njenim riječima, i ključni korak ka daljoj ekonomskoj stabilizaciji i unapređenju životnog standarda svih građana kroz povećanje minimalne zarade na 600 i 800 eura, povećanje prosječne zarade na 1000e i povećanje minimalne penzije na 450 eura.
“Zahvaljujući odgovornoj ekonomskoj i fiskalnoj politici i smanjenju sive ekonomije na šta ukazuje planirana naplata PDV za 2024. godinu u iznosu od 1,19 milijardi eura, za razliku od 2019. godine kada je naplaćeno 695 miliona eura ili naplata poreza na dobit u 2024. godini u iznosu od 164 miliona eura za razliku od 2019. godine kada je naplaćeno 73 miliona eura, postignuti su rezultati koji direktno poboljšavaju kvalitet života svih građana, a ne samo privilegovanim tranzicionim dobitnicima”, pojasnila je Popović.
Ovi pokazatelji, smatra ona, dokazuju da povećanja zarada i penzija “nisu rezultat slučajnosti, već produkt dosljedne i odgovorne ekonomske politike” koja je, kaže, dovela do stabilizacije i rasta budžetskih performansi.
“Neozbiljnu ekonomsku politiku koja se svela na cijenu litra ulja ili cijenu čokolade smo porazili i nikad se više nećemo baviti njome, jer nam je ostavila poreski dug od 636 miliona eura, 200 miliona palih garancija, 800 miliona eura isisanih iz KAP-a i nažalost, 95 000 građana ispod granice apsolutnog siromaštva”, poručila je Popović