U postupku koji se pred američkim pravosuđem vodi protiv kanadske kompanije Skaj global, kreatora skaj aplikacije, među dokazima se našao i mejl izvjesnog S.A., koji je, navodno, od optužene kompanije tražio dozvolu da preprodaje „skaj“ telefone „političkim partijama i kriminalcima u Crnoj Gori“. Međutim, američki istražni organi do danas nijesu zatražili međunarodnu pravnu pomoć od našeg Ministarstva pravde, prenosi Dan.
Kanadskoj kompaniji i njenim vlasnicima sudi se po optužbi da su svjesno i namjerno učestvovali u zločinačkom poduhvatu koji je olakšao uvoz i distribuciju droge. Optuženi su kao dokaz priložili upravo mejl koji su dobili od izvjesnog S.A., navodeći da su odbili njegovu ponudu iz juna 2019. godine da postane preprodavac za aplikaciju kako bi prodao telefone „političkim partijama i kriminalcima, jer policija ovdje u Crnoj Gori ima problema sa vašom aplikacijom – neprobojna je“.
” U odnosu na Vaša pitanja koja se odnose na kompaniju Skaj global, a u vezi sa istražnim radnjama povodom upućenog i-mejla, obavještavamo Vas da Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava nema saznanja, odnosno da od nadležnih organa pomenutih država nije dostavljena zamolnica za pružanje međunarodne pravne pomoći u ovom predmetu”, navodi se u odgovoru ministarstva.
Da li je neko od crnogorskih političara i biznismena uspio da dođe do „skaj“ telefona te 2019. godine, a možda i ranije, zarad tajnog komuniciranja van domašaja policije, biće razjašnjeno, kako se očekuje, u skorijem periodu. Ta očekivanja su sve izvjesnija, imajući u vidu da bi istražni organi Srbije trebalo da dostave brojne materijale presretnutih razgovora u kojima se navodno pominju crnogorski političari, biznismeni i mnogi kriminalci, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora. To se prije svega odnosi na materijale vezane za predmet protiv Darka Šarića, koji je nedavno ponovo uhapšen u Beogradu.
U proteklih nekoliko mjeseci Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo je više istraga upravo na osnovu presretnutih komunikacija osumnjičenih putem skaj aplikacije. Sve komunikacije dostavio je Europol, a među njima i razgovore koji su pokrenuli aferu „Medenica“. Hapšenje osumnjičenih pripadnika kriminalne grupe, među kojima je i bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, obavljeno je upravo na osnovu komunikacije njenog sina Miloša Medenice i još nekoliko osoba preko aplikacije skaj. Ti razgovori upućuju na sumnju u mogući šverc cigareta i narkotika, ali i druge nelegalne aktivnosti.
Cijena licence od 800 do 3000 eura
Skaj aplikacija koristi tehniku enkripcije sa kraja na kraj koja omogućava samo pošiljaocu i primaocu poruke da pročitaju sadržaj. Skaj se razlikuje od drugih aplikacija slične namjene zbog toga što korisnici, osim softvera, dobijaju i uređaj koji je bezbjedan za korišćenje. Prodaju licenci obavljaju za to ovlašćeni preprodavci, može se kupiti na tri mjeseca, pola godine ili godinu, a cijene licence i „skaj“ telefona iznose od 800 do 3.000 eura. Taj sofisticirani softver za šifrovanje može se instalirati u „ajfon“, „gugl piksel“, „blekberi“ i „nokija“ telefone. Ipak, početkom 2021. uspješno je „probijen“ server ove aplikacije.