Uprava policije odbila je da dostavi “Danu” podatke o broju policijskih službenika koji imaju neki vid psihičkih ili psiholoških smetnji, navodeći da je to privatni podatak iako nijesu tražena imena, već samo broj, prenosi pomenuti list.
Na pitanje koliko pripadnika Uprave policije nosi oružje, takođe nijesu bili precizni već su samo kazali da “Uprava policije ima 4.473 zaposlena, od čega je 4.287 policijskih službenika dužno da primjenjuje policijska ovlašćenja u skladu sa propisima”.
Na pitanje kada je poslednji put rađena psihološka i psihijatrijska procjena policajaca koji nose oružje, u Upravi policije kažu da su po potrebi pregledi organizovani shodno zahtjevima i procjeni neposrednih rukovodilaca za službenike pojedinih organizacionih jedinica, ali ne kažu i koliko je takvih pregleda bilo.
“Važećim Zakonom o unutrašnjim poslovima, članom 160, propisano je da Ministarstvo unutrašnjih poslova organizuje pružanje primarnog nivoa zdravstvene zaštite kao i specifičnu zdravstvenu zaštitu, odnosno pravo na psihološku pomoć, a naročito službenici koji su u vršenju ili povodom vršenja unutrašnjih, odnosno policijskih poslova posredno ili neposredno učestvovali u traumatskom događaju ili drugoj visokostresnoj i kriznoj situaciji, pri čemu se ova pomoć može pružiti i članovima uže porodice tih lica. Osim toga, članom 161 pomenutog zakona propisano je da se provjera opšte zdravstvene sposobnosti i posebne psihičke i fizičke sposobnosti policijskih službenika, u toku rada, vrši na redovnim godišnjim pregledima. Ovim članom je propisano, takođe, da je na obrazloženi predlog doktora medicine ili neposrednog rukovodioca, policijski službenik dužan da se, radi provjere posebne psihičke i fizičke sposobnosti, podvrgne vanrednom zdravstvenom pregledu”, navode u policije.
Pojašnjavaju da važećim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Uprave policije u okviru Sektora policije posebne namjene sistematizovano je radno mjesto policijskog službenika za psihološku podršku na kome je radno anagažovan psiholog za potrebe službenika ovog sektora, a koji policijskim službenicima pruža određeni vid psihološke podrške.
“Novim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministrastva unutrašnjih poslova je prepoznata potreba za angažovanjem većeg broja psihologa u Upravi policije, te je predviđeno pet radnih mjesta za policijske službenike za psihološku podršku i to dva u Sektoru policije posebne namjene i tri u Sektoru policije opšte nadležnosti. Ovim policijskim službenicima će u opisu posla biti, između ostalog unapređivanje psihološke spremnosti policijskih službenika, identifikacija i definisanje stresora, stresnih situacija, psihološka priprema za njihovo prevladavanje, kao i rad na otklanjanju posledica stresa, takođe, vršiće konsultativni i savjetodavni rad koji obuhvata lične, socijalne i situacione probleme”, kažu u policiji.
Ipak, na pitanje koliko policajaca u Upravi policije ima neki vid psihičke ili psihološke smetnje, te koliko ih je u poslednjih pet godina koristilo bolovanje na račun psihičkih i psiholoških problema, kažu da “ažurirane podatke posjeduje Biro za zdravstvenu zaštitu Ministarstva unutrašnjih poslova i druge medicinske ustanove u Crnoj Gori”.
“Na navedena pitanja Vam ne možemo dati konkretne odgovore s obzirom na to da se radi o posebnoj kategoriji ličnih podaka, koji su propisani članom devet tačkom sedam Zakona o zaštiti ličnih podataka (Posebne kategorije ličnih podataka u lični podaci koji se odnose na rasno ili etničko porijeklo, političko mišljenja, vjersko ili filozofsko uvjerenje, članstvo u sindikalnim organizacijama, kao i podaci koji se odnose na zdravstveno stanje ili seksualni život)”, navode u Upravi policije.
Nisu odgovorili ni na pitanje o 123 službenika za koje je ranije saopšteno da imaju psihološke smetnje.
“Dan” je u martu 2019. godine objavio podatak da su u Crnoj Gori registrovana 123 policijska službenika sa mentalnim poremećajima i poremećajima ponašanja, što je za ovaj list tada kazao tadašnji predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije Saša Zeković.
U Upravi policije danas na pitanje da li ti službenici i dalje rade i na kojim pozicijama, ne daju konkretan odgovor.
“Službenici koji se ne nalaze na privremenoj spriječenosti za rad obavljaju poslove i zadatke shodno svom rješenju o rasporedu. Kao što smo prethodno naveli, sadržaj odgovora i na ovo pitanje pripada posebnoj kategoriji ličnih podataka koji su propisani članom 9 tačkom 7 Zakona o zaštiti ličnih podataka, te ih ne možemo saopštiti. Napominjemo, shodno članu 161 Zakona o unutrašnjim poslovima, zdravstvene ustanove dužne su da, ako imaju saznanja da policijski službenik ne ispunjava propisane psihičke i fizičke uslove za obavljanje poslova radnog mjesta, bez odlaganja, obavijeste Ministarstvo o utvrđenim psihičkim i fizičkim smetnjama za obavljanje policijskih poslova”, navode u policiji.