Vakcinacija protiv sezonskog gripa za 2024/2025. godinu u Crnoj Gori počinje ove sedmice i sprovodiće se u svim domovima zdravlja. Glavni cilj vakcinacije protiv sezonskog gripa je smanjenje učestalosti obolijevanja, a prije svega teških formi bolesti, hospitalizacija i smrtnih ishoda među grupama stanovništva koje su u povećanom riziku.
Vakcinacija se preporučuje:
-svim osobama starijim od 65 godina,
-svim osobama starijim od šest mjeseci sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema i bubrega, osobama koje se liječe od metaboličkih poremećaja (kao što je šećerna bolest), licima sa smanjenom funkcijom imunološkog sistema uključujući i lica sa HIV/AIDS-om, kao i osobama koje imaju transplantirane organe i/ili ćelije,
-hronično oboljelim osobama koje borave u kolektivnom smještaju,
-zdravstvenim radnicima i saradnicima, a naročito je bitno da budu vakcinisani zaposleni na odjeljenjima intenzivne njege, neonatalne njege i u stacionarima za hronično oboljela lica;
-trudnicama i
-djeci uzrasta od 6 mjeseci do pet godina.
Kako je saopšteno iz Instituta za javno dravlje i ove godine u Crnoj Gori koristiće se četvorovalentna vakcina koja sadrži antigene odabranih sojeva virusa gripa: tipa A(H1N1), tipa A(H3N2), i dvije linije virusa gripa tipa B. Vrijeme potrebno za razvoj imuniteta nakon vakcinacije je 2-3 sedmice.
“Vakcinu ne smiju primiti osobe koje su imale teške alergijske reakcije na ranije doze vakcina, odnosno na bilo koji sastojak vakcine. U slučaju da osoba koja treba da se vakciniše trenutno ima neku akutnu bolest sa ili bez visoke tjelesne temperature, vakcinacija će se odložiti do oporavka. Vakcina protiv gripa može se dati istovremeno sa drugim vakcinama (vakcina protiv COVID-19, ili sa vakcinama iz redovnog kalendara) pri čemu se vakcine daju u različite ekstremitete”, navodi se u saopštenju.
Distribucija vakcina domovima zdravlja je završena, a domovi zdravlja putem lokalnih medija obavještavaju stanovništvo o mjestu, vremenu i načinu na koji će biti organizovana vakcinacija protiv gripa u opštinama za koje su nadležni.
“Vakcinacija protiv gripa je jedina specifična mjera prevencije i najdjelotvornija dostupna mjera kada se radi o sprečavanju teških formi bolesti, hospitalizacija i smrti uslijed gripa. Nijedna druga mjera prevencije nema ni izbliza takav učinak, tako da je posebno važno da se one osobe koje se nalaze u rizičnim kategorijama jave svom izabranom ljekaru kako bi se vakcinisale”, kažu iz IJZCG.
Od danas pokreću i kampanju koja uključuje distribuciju edukativnih materijala zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite, objave na društvenim mrežama, video materijale i gostovanja ljekara na mas medijima putem kojih će se stanovništvo informisati o svim apsektima prevencije gripa. Tokom septembra održane su i edukacije kako bi se što bolje pripremili za sezonu praćenja gripa i sprovođenje vakcinacije. Takođe, od prošle sedmice, počeo je i nadzor nad gripom, o čemu će IJZCG takođe redovno obavještavati stanovništvo putem svog sajta www.ijzcg.me/grip.