Vožnja pod dejstvom alkohola u Crnoj Gori više nije sporadičan, već prisutan problem, a odnedavno se sve češće otkrivaju i vozači koji su pod dejstvom psihoaktivnih supstanci (PAS), pa tako analiza koja je objavljena u sklopu Strategije poboljšanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju, pokazuje da je više od trećine vozača prijavilo da su bar jednom u poslednjih 30 dana upravljali vozilom nakon konzumiranja alkohola, dok je 4,7 odsto prijavilo vožnju nakon upotrebe droga. Ipak, kada su u pitanju psihoaktivne supstance, pojedini građani tvrde da testovi koje koristi policija ne razlikuju propisanu terapiju, odnosno lijek od psihoaktivnih supstanci. Redakciji Dana obratio se Š.Ž. koji tvrdi da je osuđen na 15 dana zatvora jer je bio pozitivan na testu za drogu, a u stvari koristio je propisanu terapiju.
– U poslednjih nekoliko mjeseci se dešavaju čudne situacije na ulicama i u pravosuđu, a sve vezano za hapšenja, privođenja i presude sudija zbog upravljanja automobilom ili upravljanjem drugim mašinama pod dejstvom, kako oni kažu, psihoaktivnih supstanci. Naime, u tu vrstu supstanci spadaju i ljekovi koje ljudi dobijaju za liječenje od bolesti zavisnosti, depresije ili tuge. Ja lično sam prije nekoliko dana osuđen na 15 dana zatvora jer sam bio pozitivan na testu, a u pitanju je terapija koju mi je doktor propisao i koristim je svaki dan. Dobio sam je legalnim putem i nisam narušio nikakav zakon, po mome mišljenju, požalio se Š.Ž.
Iz Uprave policije juče nijesu odgovorili na pitanja “Dana” u vezi sa ovim slučajem, dok su ranije saopštili da su od oktobra počeli da koriste droga testove marke “drager” pomoću kojih, prilikom kontrole učesnika u saobraćaju, testiraju one vozače na koje se sumnja da su pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. U prvom mjesecu sankcionisali su 61 vozača za koje je utvrđeno da voze pod dejstvom nedozvoljenih supstanci. Test ne radi samo policija, već se on provjerava i u zdravstvenoj ustanovi.
– U slučaju da test pokaže da je vozač pozitivan na psihoaktivne supstance, upućuje se u zdravstvenu ustanovu na uzimanje urina na analizu. U prošloj godini, do oktobra, službenici saobraćajne policije su sankcionisali 61 vozača za kojeg je utvrđeno da upravlja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Ukoliko vozač odbije testiranje na psihoaktivne supstance, isti se shodno Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima lišava slobode i privodi sudiji za prekršaje. U sudskom postupku istom je predviđeno obavezno izricanje zatvorske kazne u trajanju od 15 do 60 dana – kazali su ranije za “Dan” iz Uprave policije.
Građanin koji smatra da je nepravedno osuđen na 15 dana kaže da je on pio propisanu terapiju, te da je vozio iako uz nju stoji upustvo da prilikom njenog korišćenja nije preporučljivo upravljati motornim vozilom.
– Ja znam da na pakovanju i uputstvu stoji da u slučaju upotrebe ovih tableta ne stoji da sleduje zatvorska kazna ili bilo kakva vrsta kazne već piše da nije preporučljivo upravljati motornim vozilima. Znači da čak iako je čovjek možda i upotrebio neku od bilo kojih vrsta terapije psihoaktivnih supstanci prije više od nekoliko dana pa čak i do mjesec test koji koristi policija može da pokaže da ste pozitivni i zbog toga vas mogu kazniti – tvrdi on.
Testovi odbreni od Zavoda
Iz policije su ranije kazali da se alkotestiranje učesnika u saobraćaju vrši pomoću etilometara marke “alco-quant” i “drager”.
– Ovi uređaji posjeduju odobrenje tipa koje izdaje Zavod za metrologiju i oni se pregledaju i ovjeravaju svakih šest mjeseci, u skladu sa propisima iz oblasti metrologije. Svaki uređaj za alkotestiranje posjeduje sopstvenu memoriju koju službenici saobraćajne policije ne mogu brisati, a obaveza je neposrednih starješina da vrše kontrolu uređaja i uporede broj sankcionisanih vozača sa brojem registrovanih prekršaja, te se na taj način sprečava eventualno selektivno sankcionisanje učesnika u saobraćaju – objasnili su iz UP.
(Portal Dan)