“Podsjećamo da je Ustavom Crne Gore propisano da sudiji Ustavnog suda prestaje funkcija kada ispuni uslove za penziju. Stav Ustavnog suda od 30. 08. 2024. godine glasi da se, u ovom slučaju, primjenjuju odredbe Zakona o radu, a ne Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO). Zakon o radu propisuje da zaposlenom radni odnos prestaje po sili zakona kada navrši 66 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja “, naveli su oni.
Prema njihovim riječima, imajući u vidu da je troje pomenutih sudija rođeno 18. 12. 1959. (sudija Dragana Đuranović), 23. 01. 1961. (sudija Desanka Lopičić) i 31. 05. 1959. (sudija Budimir Šćepanović), jasno je da se nijesu stekli zakonom propisani uslovi za njihov odlazak u penziju.
“Uz to, nijesu ispunjeni ni procesni uslovi koji se tiču prestanka funkcije sudije Ustavnog suda. Član 154, stav 3 Ustava Crne Gore glasi – “nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu”. Ustavni sud, do danas, nije održao sjednicu tim povodom “, naglasili su oni.
Mišljenja su da ukoliko, bez obzira na prethodno navedeno, Ustavni odbor donese odluku o penzionisanju troje sudija Ustavnog suda, to bi za posljedicu imalo blokadu funkcionisanja Ustavnog suda i paralizu izbornog procesa.
“Pozivamo vas da urgirate kod predstavnika vladajuće većine, do početka sjednice Ustavnog odbora, a sa ciljem da se izbjegne kreiranje institucionalnog haosa i preduprijede teške političke posljedice koje mogu nastupiti “, istakli su oni.
Oni su podsjetili da je, u proteklom periodu, “parlamentarna opozicija dala puni doprinos kako bi Crna Gora ispunila istorijski cilj punopravnog članstva u EU”.
“Ukoliko, pak, parlamentarna većina, protivno Ustavu i zakonima Crne Gore, donese odluku o penzionisanju troje sudija Ustavnog suda, bićemo prinuđeni da tome pružimo organizovan odgovor u institucijama i van njih “, zaključili su oni.
REAGOVALE SUDIJE: Armenko bi sačuvala dostojanstvo institucije kad bi podnijela ostavku