Glavni specijalni tužilac je, u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem poslovanju Državnog tužilaštva, već ovlastio drugog specijalnog tužioca da preduzme odgovarajuću radnju u predmetu “pokušaja terorizma” na dan izbora 2016. godine, a povodom rješenja Višeg suda sa nalogom za podizanje i dostavljanje nove optužnice, kazao je za Pobjedu portparol Specijalnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić ne otkrivajući ko je novi tužilac.
“Kako je protiv specijalnog tužioca Saše Čađenovića pokrenut krivični postupak za djelo koje ga čini nedostojnim za vršenje tužilačke funkcije i određen pritvor, zbog čega je privremeno udaljen od dužnosti odlukom Tužilačkog savjeta, glavni specijalni tužilac će donijeti rješenje o oduzimanju predmeta i njihovom dodjeljivanju u rad drugim specijalnim, odnosno državnim tužiocima u ovom tužilaštvu, nakon što komisija koja je formirana da izvrši njihovo evidentiranje i popisivanje izvrši svoj zadatak“, kazao je Radonjić.
On je naglasio da je rješenje Višeg suda u Podgorici, sa nalogom za podizanje i dostavljanje nove optužnice, dostavljeno SDT-u 6. decembra i da je, po Zakoniku o krivičnom postupku, sudski rok od 15 dana počeo da teče od prvog narednog dana.
To znači da će novi specijalni tužilac morati optužnicu da dostavi Višem sudu najkasnije do 27. decembra.
“Svakako je glavni specijalni tužilac, u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem poslovanju Državnog tužilaštva, već ovlastio drugog specijalnog tužioca da preduzme odgovarajuću radnju u predmetu, povodom odluke suda”, zaključio je Radonjić.
Viši sud u Podgorici je 29. novembra naložio postupajućem specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću da u roku od 15 dana dostavi sudu izmijenjenu optužnicu.
Čađenović je uhapšen 9. decembra, pod sumnjom za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i četiri krivična djela zloupotrebe položaja i na kraju mu je, odlukom sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, određen pritvor do 30 dana uz obrazloženje da ,,postoji opasnost od bjekstva i uticaja na svjedoke“.
Suđenje za “pokušaj terorizma” 2016. godine, na osnovu optužnice koju je podigao specijalni državni tužilac Saša Čađenović, uz koordinaciju tadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, bilo je u fokusu domaće i međunarodne javnosti. Zbog značaja koji je imao ovaj slučaj, nazvan u javnosti “državni udar“, kao i činjenice da su se na optužnici kao organizatori našli agenti ruskog GRU-a Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, uz lidere Demokratskog fronta Andriju Mandića i Milana Kneževića, nazvan je “procesom vijeka“ jer su se prvi put izvodili navodni dokazi o ruskom malignom uticaju u Crnoj Gori.
Vijeće Višeg suda u Podgorici, kojim je predsjedavala sutkinja Suzana Mugoša, osudilo je 9. maja 2019. godine ruske državljane Eduarda Šišmakova i Vladimira Popova na 15 i 12 godina zatvora, Andriju Mandića i Milana Kneževića na po pet, bivšeg srpskog žandarmerijskog generala Bratislava Dikića na osam, srpske državljane Nemanju Ristića i Predraga Bogićevića na po sedam, dok su ostali optuženi, svi srpski državljani, dobili od godinu i po do tri godine zatvora.
Apelacioni sud Crne Gore je ukinuo prvostepenu presudu u februaru 2021. godine, konstatujući da su počinjene povrede krivičnog postupka i naložio novo suđenje pred Višim sudom i to pred novim sudskim vijećem.
Ključna ličnost u sudskom postupku u Crnoj Gori za pokušaj državnog udara Saša Sinđelić, javno je nakon svjedočenja u Podgorici, dao izjavu potpuno suprotnu od one koju je saopštio u sudnici.
Takođe, tužilaštvo nikada nije predstavilo ključne dokaze o tvrdnjama iznesenim o optžužnici, oružje koje je nabavljeno za državni udar a koje je navodno bačeno u jezero na Kosovu.
Bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić, jedan od optuženih za pokušaj terorizma, optužio je bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i specijalnog tužioca Sašu Čađenovića da su ga 23 puta tajno iz zatvora u Spužu vodili na saslušanje.
Dikić je pred sudijama Apelacionog suda tvrdio i da je nad njim “vršena tortura”.
Kazao je i da su mu nuđene pare da optuži Milana Kneževića i Andriju Mandića i Demokratski front.
Rekao je i da je dobio papir da ga potpiše “da je znao za državni udar, da je znao za oružje, da je znao da su ruski državljani umešani, kao i da je uzeo od Saše Sinđelića (zaštićenog svedoka) 15.000 evra”.
Nuđeno mu je, ispričao je, da dobije 15 meseci zatvora i da potpiše sporazum o priznanju krivice.