Jeleni Z. Radonjić (44) iz Podgorice određen je pritvor do 30 dana pod pretpostavkom da je bila uračunljiva kada se u ponedjeljak veče zaletjela automobilom prema ulazu Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici kojim je udarila dvije ženske osobe od kojih je jedna teško povrijeđena, kazao je za Pobjedu advokat Mladen Tomović.
On je istakao da nalaz vještaka psihijatrijse struke o uračunljivosti Radonjić još uvijek nije gotov ali je siguran da će se formalno pravno potvrditi očigledno teško stanje njegove branjenice.
Radonjić je pritvor određen zbog opasnosti da bi mogla ponoviti krivično djelo teška djela protiv opšte sigurnosti a njena odbrana uložila je žalbu na ovo rješenje.
Radonjić se sumnjiči da je 30. juna oko 21.36 časova probila rampu ispred Hrama automobilom Citroen C4 i zaletjela se prema stepeništu udarivši sa leđa državljanku Turske koja je tom prilikom zadobila teške tjelesne povrede (44) zbog čega je zadržana na intezivnoj njezi dok je Podgoričanka na koju je naletjela prošla sa lakšim povredama.
Advokat Tomović, saopštio je za Pobjedu da su po nalogu suda sprovedena psihijatrijska vještačenja kako bi se utvrdilo da li je njegova branjenica bila uračunljiva u trenutku incidenta.
Međutim, kako je naglasio, nalaz vještaka još uvijek nije završen niti dostavljen sudu, tužilaštvu i odbrani.
– Od mišljenja vještaka zavisi krivičnopravna odgovornost Jelene Radonjić u ovom predmetu – kazao je Tomović.
Na pitanje Pobjede kako je Radonjić upućena u Istražni zatvor bez prethodnog psihijatrijskog nalaza, advokat je objasnio da Zakon o krivičnom postupku podrazumijeva pretpostavku uračunljivosti, sve dok nalaz i mišljenje vještaka ne pokažu suprotno.
– Pritvor joj je određen pod pretpostavkom da je bila uračunljiva, kao i zbog posebnih okolnosti koje opravdavaju njegovo određivanje – dodao je Tomović.
Prema riječima advokata, zadržavanje do 72 stata je prvobitno određen zbog opasnosti da bi Radonjić mogla uticati na svjedoke i ponoviti krivično djelo. Međutim, osnov opasnosti od uticaja na svjedoke je, kako tvrdi, otpao nakon njegove žalbe.
Obrazlažući odluku o određivanju pritvora, sudija za istragu navodi da je krivično djelo počinjeno upotrebom automobila, koji se tretira kao opasno sredstvo, te da postoji velika vjerovatnoća da bi Radonjić na slobodi mogla ponoviti djelo.
– Smatram da je ovo obrazloženje apstraktno, posebno jer je automobil kojim je djelo počinjeno potpuno havarisan. Postavlja se pitanje na koji način bi mogla ponoviti djelo. Ako sud smatra da bi mogla nabaviti ili ukrasti novo vozilo, to je po meni krajnje neosnovana pretpostavka. Radonjić je u vrlo lošem imovinskom stanju i nema mogućnosti da pribavi drugo vozilo – istakao je Tomović.
On je dodao da je Radonjić ranije osuđivana, ali ne za djela koja joj se sada stavljaju na teret.
Ako se psihijatrijskim vještačenjem utvrdi da Radonjić nije bila uračunljiva, ona neće moći krivičnopravno odgovarati. U tom slučaju, sud bi mogao izreći mjeru upućivanja u specijalizovanu ustanovu zatvorenog tipa, na određeno vrijeme.
Advokat je naglasio da je prilikom saslušanja pred tužiocem, Radonjić bila u stanju potpune konfuzije, nesvjesna vremena i prostora.
– Iako je njeno stanje bilo očigledno, za upućivanje na liječenje potrebna je meritorna odluka suda, zasnovana na nalazu vještaka. Tek tada ono što vide sud, tužilac i ja kao njen branilac može biti i formalno-pravno potvrđeno – zaključio je advokat Tomović.
Incident koji se dogodio ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici izazvao je veliku pažnju javnosti, a o njegovim motivima i posljedicama i dalje se vode rasprave na društvenim mrežama.
Jelena Radonjić je, prema izjavama očevidaca, više puta obilazila prostor oko Hrama, vješto izbjegavala pješake, ali da je pokazivala znakove čudnog ponašanja, kao da nekoga traži.
U jednom trenutku je probila rampu i velikom brzinom pojurila prema ulazu u vjerski objekat, gdje su je zaustavile stepenice.
Tom prilikom sa leđa je oborila državljanku Turske (44) koja je zadobila je teške povrede i zadržana na intenzivnoj nezi, kao i Podgoričanka (22) koja je prošla sa lakšim povredama.
Prije samog udarca, više svjedoka pokušalo je da pozove policiju, izražavajući bojazan da će doći do nesreće.
Događaj je izazvao snažne reakcije u javnosti, od pokušaja racionalizacije i poziva na smirenost, do izliva govora mržnje i netačnih tvrdnji, uključujući i one da je riječ o terorističkom aktu.
Policija, međutim, isključuje mogućnost planiranog nasilnog akta.
Ističu da ni krivično djelo ni posljedice nemaju elemente terorizma.
Prema njihovim navodima, Radonjić je zatečena u stanju potpune dezorijentacije, pričala je nepovezano i nije bila svjesna šta se dogodilo.
Osumnjičenoj je nakon incidenta ukazana medicinska pomoć.
Radonjić je urađen alkotest i utvrđeno je da u vrijeme incidenta nije bila pod dejstvom alkohola.
Dežurni tužilac ODT-a, Ivan Bojanić naložio je i da se Radonjić testira na prisustvo narkotika u organizmu, međutim, javnosti nisu predoćčeni rezultati ovih ispitivanja.
Sveštenik Hrama, Nikola Pejović, izrazio je zabrinutost i apelovao na građane da pokažu više razumijevanja i saosjećanja u vremenu sveopšte rastrojenosti i duhovne iscrpljenosti.
Pozvao je nadležne da hitno i temeljno ispitaju slučaj, ali i javnost da se suzdrži od brzopletih zaključaka i govora mržnje.
Policija je pozvala građane da izbjegavaju širenje dezinformacija i negativnih komentara, posebno uzimajući u obzir osjetljivost mjesta na kojem se incident dogodio.
GAZILA LJUDE ISPRED HRAMA! Uhapšena Jelena Radonjić u potpunom rastrojstvu, nije bila pijana (VIDEO)