Završena je sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu. Na sjednici je održan nastavak saslušanja na temu „Nehumano zadržavanje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica, 22. juna 2020. godine”
V.d. vršio dužnosti VDT-a Maja Jovanović navela da u vrijeme događaja o kojem razgovaraju nije bila na funkciji na kojoj je sada.
“Stoga, tražila sam detaljno izjašnjenje od ODT-a u Podgorici.”
Jovanović je podsjetila da je Tužilaštvo formiralo predmet.
“Postupajući tužilac je već uputio pozive za prikupljanje potrebnih obavještenja u vezi sa konkretnim predmetom”, navela je ona.
Predsjednik Odbora Momo Koprivica kazao je da se iz raspoloživih dokumenata Tužilačkog savjeta može zaključiti da nije bila odgovornost postupajućeg tužioca za to prekomjerno zadržavanje, nego da leži odgovornost na policiji.
“…i Ombudsman je zaključio da je došlo do ugrožavanja prava podnosioca pritužbe, naveo je Koprivica, podsjećajući da je dozvoljeno zadržavanje u policiji maksimum šest sati shodno zakonu.”, naveo je Koprivica.
Predrag Bulatović (DF) kazao da je tužilac Boričić naveo da je u to vrijeme na njega vršen pritisak – imali smo konkretna imena.
“Veoma je važno da se to dovede do kraja. Pitanje je šta Tužilački savjet može da uradi da bi se to riješilo”, naveo je Bulatović.
Kako je kazao, nije sve na inspektorima koji su ispitivali mitropolita Amfilohija, već treba vidjeti da li je neko dao nalog da se nezakonito postupa.
“Što hitnije i to riješiti, da bi imali odgovore da se arhivira slučaj ili da taj slučaj posluži svima nama – ne da jurimo ljude, nego da mijenjamo stanje”, kazao je Bulatović.
Ukoliko postoji sumnja da je neko lice počinilo neko krivično djelo, sigurno će nadležno tužilaštvo pokrenuti postupak, ali ukoliko postoje dokazi za tako nešto, kazala je Maja Jovanović.
“Što se tiče pritisaka na tužioca, mi ćemo se time baviti kada dobijemo inicijativu od ovog Odbora”, navela je Jovanović, predsjednica Tužilačkog savjeta.
Kazala je da što se tiče pritiska na kolegu koji se pominje, ona bi to svela na nivo priče iz kafane.
“U kojoj kaže: “rekao mi je nešto da talsam, da ne talasam”, ne znam u kom kontekstu je rečeno, i ne bih to komentarisala”, navela je ona.
Bulatović je kazao da ne bi rekao da su to priče iz kafane jer se to čulo na ovom Odboru.
U odnosu na pritužbe pristigle Tužilačkom savjetu, Jovanović je kazala da je sigurna da se ne drže u škafovima, a da ih ima jako mnogo.
Boričić se čuo sa Ivicom Stankovićem
Koprivica je pitao Boričića kada je obavijestio nekadašnjeg v.d. vrhovnog državnog tužioca Ivicu Stankovića o nalogu da se prikupe obavještenja, i na koji način.
Boričić je kazao da ga je obavijestio telefonskim putem kada se dešavao konkretni događaj.
“I prije i posle naloga da se mitropolit pusti na slobodu čuo sa Stankovićem, razgovarali smo o tom predmetu, kao što sam i razgovarao sa tadašnjim zamjenikom rukovodioca”, naveo je Boričić.
Kako je kazao, prošlo je dvije i po godine, ali se sjeća da je savjetnik za PR u vrhovnom državnom tužilaštvu Dragana Unković učestvovala ili u samom sastavljanju saopštenja ili je bila upoznata.
“Nakon što sam poslao portparolu, tada se sugeriše da ide moje saopštenje i da se jedna rečenica ukloni. Cilj mi je bio samo da izađe saopštenje, da zaštitim sebe”, naveo je Boričić.
Boričić je kazao da se ne može sjetiti svih detalja, a da svakako zna da je sa svim bio upoznat Ivica Stanković.
“Ja u tom trenutku nisam mislio da ću biti opstruiran, sada to gledam tako. Zašto su advokati pisali pritužbe protiv mene? Ja mislim da oni i dan danas misle da sam ja nešto radio”,kazao je.
Koprivica je kazao da je Boričić izjavio da mu je tužilac Dražen Burić kazao da ne talasa u tom slučaju.
“Meni je to jedno od najšokantnijih saznanja i tu vjerovatno dolazi do povrede unutar državno tužilačke organizacije. Da li je u odnosu na to Stanković bio informisan?”, pitao je Koprivica.
Boričić je rekao da je naknadno zaključio neke stvari, jer je u tom trenutku bio skoncentrisan na nešto drugo.
“Nije posao tužioca da provjerava je li neko pušten nakon naloga da bude pušten”, naveo je on.
Predsjednik Odbora Momo Koprivica je kazao da je bitno da se do kraja izvede saznanje u vezi postupanja – da li je policijski službenik samovoljno zadržavao mitropolita ili po nalogu nekog nadležnog ili nenadležnog organa ili vaninstitucioonalnog faktora.
“U svakom slučaju, došli smo do adresiranja odgovornosti na policiju koja je odgovorna za tri i po sata protivpravnog zadržavanja nakon naloga državnog tužioca da se pusti”, naveo je Koprivica.
Dodao je da ako nemamo poštovanje prema crkvenim velikodostojnicima, to je samo uvod u razna druga nepoštovanja.
“Onda nemamo poštovanja ni prema čemu što oličava vrijednost”, naveo je on.
Srđan Pavićević iz CIVIS-a je kazao da mu je neshvatljivo da je odnos prema čovjeku koji u tom trenutku ima 82 godine zahtijeva poštovanje njegovih godina.
“Ovaj način kako su ga oni tretirali kao čovjeka od 82 godine je sasvim jasna legitimacija i njihovog obrazovanja, i njihovog vaspitanja i njihove građanske i profesionalne pristohjnosti. To je po meni toliko veliki faul, iz domena etike. To govori o ljudima koji se tamo nalaze a oni su refleksija društva”, naveo je.
Koprivica je kazao da mu ostaje nejasno kako je i zašto ODT odbilo da stane iza saopštenja, a pokazuje se da postupajući tužilac nije zloupotrebio ovlašćenja.
“Zašto onda Osnovno državno tužilaštvo kao institucija izbjegava da saopšti stavove oko tog pitanja”, upitao je Koprivica.
U svakom slučaju, navodi, vrijeme je da se utvrdi i zvanična istina.
“Već je ODT otvorilo predmet, nažalost dvije godine nakon utemeljenog i ozbiljnog mišnjenja Ombudsmana. Ali i ovo naše kontroplno saslušanje je primjer kako dati podsticaj nadležnima kako da rade svoj posao. Evidentno je u ovom slučaju došlo do povrede ljudskog prava, potrebno je doći do konačne istine – da li je policijski službenik samovoljno zadržao mitropolita ili po nečijem nalogu. U svakom slučaju evidentno je da nije u pitanu greška, da je zadržan 10-15 minuta duže, već puna tri i po sata što govori o eksplicitnom činu torture i demonstriranju moći bez argumenata i istine, već neistinom i grubim zloupotrebama ovlašćenja državne prinude”, kazao je Koprivica.
Bulatović je kazao da bi trebalo da se povodom ovoga raspravlja i na plenumu. I Koprivica je saglasan da bi se time dobila prava punoća društveno odgovornog efekta.