Realizacija najava, posebno s državnih adresa, da će ova sezona oboriti rezultate rekordne 2019. na terenu se ne vidi, a toliko iščekivani špic nikako da počne. Analitičari za sve krive visoke cijene. Iz NTO kažu da su za visoko platežne turiste cijene prihvatljive, a niskoplatežnim ograničavaju potrošnju. Turistima je dovoljna i ljepota. Hrvati su već spustili cijene, kako bi spasili ostatak sezone, ali ne i u Dubrovniku gdje, kako kažu, drže nivo kvaliteta ponude upravo cjenovnom politikom.
Toliko najavljivani turistički bum koji bi ljeto 2023. popeo na tron najuspješnjih sezona u istoriji, svakim danom sve dublje pada u vodu. I umjesto da je na plažama više kupača, na crnogrskoj obali porasle su samo cijene, kako usluga tako i smještaja.
A da je najava obaranja rekorda glavni razlog loše procjene i želje za brzim profitom srušila crnogrski san smatra i ekonomski analitičar Oleg Filipović.
“Kasno je za ovu sezonu, gdje informacije diktiraju sezonu, i mi predviđali kao najjaču i poredili je sa 2019. godinom, tako da došlo je i do nerealnog povećanja cijena hotelskog i vanhotelskog smještaja, cijena u restoranima. To je direktan uticaj informacija da ćemo imati najjaču sezonu”, kazao je ekonomski analitičar Oleg Filipović.
Od najjače do sezone ispod očekivanja za kratko vrijeme. Iz nacionalne turističke organizacije kažu da još nemaju tačne podatke ali da još nismo preletjeli rekordnu 2019. godinu. Cjenovno prema određenim indeksima Crna Gora zajedno sa Turskom dobila je ocjenu pristupačne destinacije, iako se na terenu suočavamo s rastom cijena.
“Jasno je da smo za visko platežne goste cjenovno pristupačni, a za manje platežne moći taj rast cijena je uticao na odluku da dođu ili koliko će potrošiti”, kazao je NTO Ana Tripković-Marković.
Dnevni troškovi se sabiraju, a noćenja skraćuju. Zato je, poručuje Filipović, neophodna dobra strategija za produžetak sezone.
“Da bi dobili prave efekte sezona mora da traje najmanje 270 dana”, poručuje Filipović.
Ni u komšiluku ništa bolja situacija.
U Dubrovniku su očekivanja ostala neispunjena, ali ne brinu.
“Rekordna neće biti, glavna je za nama, da uđemo u špic očekivanja se neće ostvariti, posebno u privatnom smještaju, malo se radilo na smanjivanju cijena, ne smijemo se s cijenom igrati”, kazao je iz Udruženja ugostitelja Dubrovnik Dani Banovac.
U Dubrovniku ne, ali u ostalim hrvatskim gradovima počela je rasprodaja nepopunjenog smještaja u akcijama koje idu i do 50 posto. Optimizam s početka priče na Jadranu dala je krila ugostiteljima i izdavaocima smještaja da podignu cijene, dok su neki mudriji prošli dobro.
Pouka, ko traži veće izgubi iz vreće.
(Portal RTCG)