12.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Od deset sudija u istrazi u slučaju “Medenica” svjedočio samo jedan

Više od dva mjeseca je prošlo od pokretanja istrage u predmetu protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, za koju Specijalno državno tužilaštvo sumnja da je po nalogu sina Miloša Medenice za materijalnu korist pristala da utiče na sudije suda kojim je predsjedavala da u određenim postupcima revizije donose odluke u korist nekih firmi, a do danas je u svojstvu svjedoka saslušan samo sudija Vrhovnog suda u penziji Branimir Femić, prenosi portal Dan.

Predviđeno je da se u svojstvu svjedoka pozove još devet bivših i sadašnjih sudija najviše sudske instance, koje, iako su dostupne, još uvijek nijesu svjedočile u predmetu “Medenica”. Podsjetimo, Femića je još 13. maja specijalni tužilac Nataša Bošković ispitivala na okolnosti donošenja odluka u određenim revizijama, ali je SDT tada stalo sa pozivanjem sudija da svjedoče.

Kako je ranije objavio “Dan”, prema nezvaničnim saznanjima, Femić se izjašnjavao upravo u vezi sa odlukom u postupku revizije kojom se firma Fab lajv oslobađa plaćanja 1,2 miliona eura firmi Gugi komerc, a za koju Specijalno državno tužilaštvo sumnja da je donijeta nakon urgencije Vesne Medenice. On je inače jedan od petoro sudija koje su prije dvije godine donijele odluku u tom predmetu.

Apelacioni sud nedavno je donio rješenje kojim protvrđuje odluku o produženju pritvora osumnjičenim u predmetu “Medenica” za još dva mjeseca. Među razlozima za produženje ove mjere navodi se i mogućnost uticaja na svjedoke koji još nijesu saslušani. S tim u vezi, Apelacioni sud je u obrazloženju naveo da je u daljem toku postupka neophodno saslušati devet bivših i sadašnjih sudija Vrhovnog suda u svojstvu svjedoka.

“Potrebno je saslušati svjedoke K.R., B.V., N.F., V.J., R.N., N.B., R.V. , V.V. i D.R., bivše i sadašnje sudije Vrhovnog suda, kojima je okrivljena Medenica duže vrijeme bila predsjednica, a koje je potrebno saslušati na okolnosti njenog interesovanja za predmete Vrhovnog suda u kojima su oni bili članovi vijeća i sudije izvjestioci”, piše u rješenju Apelacionog suda.

Kako se navodi u odluci Apelacionog suda, pritvor osumnjičenima je osnovano produžen, između ostalog, i zbog mogućnosti ometanja krivičnog postupka uticanjem na saizvršioce.

“U daljem toku postupka neophodno je saslušati saizvršioce, za koje postoji osnovana sumnja da su članovi iste kriminalne organizacije, a koji još uvijek nisu saslušani i koji su još uvijek nedostupni državnim organima”, navodi se u rješenju suda.

Odlukom suda, pritvor je produžen Vesni Medenici, Miloradu Medenici, Luki Bakoču, Ivani Kovačević, Marjanu Bevenji, Stevu Karanikiću i G.J. Kako piše u rješenju suda, iz spisa predmeta proizilazi osnovana sumnja da je Miloš Medenica tokom 2019. godine stvorio kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore, a kojoj se pridružilo 11 lica, pravno lice DOO “K. c. N.” i više N.N. lica. Prema navodima istrage, sumnja se da je Miloš Medenica, kao organizator, vrbovao više lica radi realizacije kriminalnog plana, da se bavio prenošenjem i prodajom neocarinjene robe čiji je promet ograničen, kao i da posreduje radi donošenja odluka Vrhovnog suda u korist zainteresovanih privrednih društava, a u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi za sebe i kriminalnu organizaciju.

“Informisala organizatora grupe o kretanju predmeta”

Kako se navodi u naredbi o sprovođenju istrage, sumnja se da je Vesna Medenica imala zadatak da se informiše o kretanju predmeta u Vrhovnom sudu Crne Gore, da se upoznaje sa stanjem u spisima i da javlja organizatoru druge podatke od interesa za kriminalnu organizaciju, kao i da sa pozicije predsjednice Vrhovnog suda, raspolažući informacijama i saznanjima do kojih je došla tokom obavljanja funkcije, utiče da organizator i članovi kriminalne organizacije ne budu otkriveni prilikom prenošenja i prodaje neocarinjene carinske robe – cigareta, iznijete iz Slobodne carinske zone Luke Bar.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime