Na sjednici Tužilačkog savjeta (TS), koja je u toku, raspravlja se o stanju u tužilaštvu a najavljeno je da će članovima biti predstavljene i dopunske informacije o slučaju ubistva Duška Jovanovića.
Na sjednicu je pozvan na glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, kako bi članove TS upoznao sa rezultatima rada i izazovima u radu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).
Novović je, govoreći o predmetima koji se odnose na Skaj aplikaciju, kazao da analiza tih komunikacija zahtijeva utrošak vremena što prelazi osmočasovno radno vrijeme.
“Tužioci su provodili po 110,120 časova prekovremenog rada u toku jednog mjeseca”, kazao je Novović.
Član TS Stevo Muk pita koliko finansijske istrage doprinose da dođu do drugih dokaza.
Novović je rekao da se to dešava u najvećem broju sada započetih predmeta.
“Međutim, brzo nećemo doći do rezultata u smislu krajnjeg oduzimanja imovine jer je potrebno da se dođe do pravosnažne presude. I osnovna i viša tužilaštva imaju mogućnost vođenja finansijske istrage i pokretanja postupaka privremenog i trajnog oduzimanja imovine. Da li smo dolazili do važnih dokaza jesmo – i u tim finansijskim istragama koje su se ticale nekih tokova novca”, naglasio je Novović.
Muk je pitao glavnog specijalnog tužioca i kako misli da bi trebalo da izgleda Zakon oduzimanju nezakonito stečene imovine.
Novović tvrdi da je postojeći zakon dobar ako bi funkcionisao sudski sistem i u razumnom roku se dolazilo do pravosnažnih presuda. Smatra da bi u taj postupak eventualno trebalo ulaziti prije pravosnažnosti presude.
Kako naglašava, odluka o uvećanju broja tužilaca u SDT će do stvaranja prostornih uslova ostati mrtvo slovo na papiru.
“Nema dovoljno kapaciteta za te tužioce. U budućnosti treba da se pokuša eventualno smanjenje nadležnosti SDT-a, pogotovo na ova djela koja se odnose na visoku korupciju. Odnosno, u tom smislu ako bude raspoloženja da se izvrši izmjena i da SDT bude nadležno za krivična djela visoke korupcije, kad to djelo izvrši visoki javni funkcioner a ne javni funkcioner”, kazao je Novović.
Kako je rekao, to je nešto što je navedeno i u izvještaju Evropske komisije.
“Kada se to desi onda će moći da se izvrši specijalizacija specijalnih tužilaca. Rezultati rada SDT-a u najvećoj mjeri zavise od učinkovitosti SPO. Jutros sam imao sastanak sa rukovodiocem i određenim brojem službenika SPO-a i 22 policijska službenika su trenutno aktivna”, saopštio je Novović.
Stevo Muk kaže da su više puta iz medija dobili informacije o različitim pogledima na dinamiku preseljanja u staru zgradu Vlade.
“Mi smo tražili informacije od SDT i od Vlade ranije da nam daju više informacija o tome kako je ta cijela komunikacija tekla. Šta se promijenilo u međuvremenu”, pitao je Muk glavnog specijalnog tužkioca.
U zgradi stare vlade se, pojašnjava glavni specijalni tužilac, trenutno nalazi sedam institucija.
“Dogovoreno je sa Ministarstvom pravde da se preseljenje u staru zgradu vlade odvija u tri faze. Zasad nijesu utvrđeni rokovi. Dogovoreno je firmiranje radne grupe koja će pratiti cijeli proces. Da je postojala mogućnost da se SDT preseli u te prostorije mi bismo to odmah uradili”, konstatovao je Novović.
Vršiteljka dužnosti vrhovnog državnog tužioca Tatjana Begović kazala je rukovoditeljki Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, Lepi Medenici, da je pozvana na sjednicu zbog izvještaja o radu i izazova sa kojima se susrijeću.
Medenica je kazala da je godinama nepopunjenost tužilačkih mjesta problem, a prošle godine su imali alarmantu situaciju.
“Imajući u vidu koji je to broj suđenja. Ja sam krenula u priču sa Upravom za imovinu i sa Upravom policije kako bi se određeni predmeti iz depozita (to su velike količine droga) da se negdje izmjeste. To je sada zastalo vjerovatno zbog ovih dešavanja. Prošli put sam ukazala da su najniže zarade u tužilaštvu – zarade u Višem državnom tužilaštvu”, kazala je Medenica.