Usvajanje Zakona o predsjedniku, uz nepoštovanje jasnog mišljenja Venecijanske komisije, i nefunkcionisanje Ustavnog suda, nije dobro za zemlju koja želi da se pridruži Evropskoj uniji (EU), poručio je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.
Adoption of a law in disregard of a clear opinion of the Venice Commission, and the Constitutional Court remaining non-functional – not a good day for a country that wants to join us in the EU.
— Peter Felten (@GERambMNE) December 12, 2022
On je na Tviteru napisao da su brz novi proces odabira sudija Ustavnog suda, dogovaranje oko četiri kandidata u inkluzivnom i participativnom procesu kako bi se osigurala neophodna većina u parlamentu, ključni da bi Crna Gora krenula naprijed i vratila punu funkcionalnost ključnih institucija.
“Bez sumnje, mišljenje koje je juče izdala Venecijanska komisija zaslužuje dužnu pažnju. Daje važne ideje kako se izaći iz trenutne situacije političkog zastoja. VK ne izražava samo jasno mišljenje o Zakonu o predsjedniku. Ističe se i princip lojalne saradnje državnih organa kao temelj funkcionalne države”, poručio je on.
Skupština Crne Gore usvojila je u ponedjeljak glasovima poslanika Demokratskog fronta, Građanskog pokreta URA, Demokratske Crne Gore, Socijalističke narodne partije, Radničke partije, Ujedinjenje i Prave Crne Gore Zakon o predsjedniku.
Venecijanska komisija (VK) preporučila je da Skupština Crne Gore ne usvaja izmjene i dopune Zakona o predsjedniku koje se odnose na proceduru izbora mandatara za sastav Vlade.
Izmjenama tog zakona, koje su predložili poslanici DF-a, predviđeno je da će se mandatarom za sastav vlade, ukoliko ga predsjednik države ne predloži, smatrati kandidat koji ima jasnu podršku većine poslanika.