“U pitanju su objekti sa složenim vodovodnim instalacijama iz više vertikala. Obračun potrošnje vrši se sa zajednikog brojila i ukupna potrošnja se dijeli po stambenim jedinicama, po broju prijavljenih članova domaćinstva, prethodno oduzimajući od ukupne potrošnje potrošnju izmjerenu po internim vodomjerima. Inicijalo je bilo 18 potrošača, a nakon ugradnje internih brojila od strane 13 potrošača, ostalo je 5 potrošača koji nisu iskoristili mogućnost da, kao u zgradama novije gradnje, imaju interno brojilo i na taj način riješe pitanje vodosnabdijevanja “, naveo je Nišavić, piše Dan.
Kako je kazao,nakon prve prijave potrošača, ekipa na terenu je konstatovala kvar na unutrašnjim instalacijama.
“Kako shodno Odluci o javnom vodosnabdijevanju na teritoriji Glavnog grada, član 12, stavovi 1 i 2 defenišu; „Unutrašnje vodovodne instalacije čine vodovodne cijevi i uređaji od zatvarača iza glavnog vodomjera do svih točećih uređaja u objektu. Korisnik je dužan da redovno održava unutrašnje instalacije koje se nalaze u zajedničkom ili posebnom dijelu zgrade“ , pojasnio je Nišavić.
Ističe da su potrošači koji se snabdijevaju i dalje sa zajedničkog vodomjera u obavezi su da saniraju kvar, kako i dalje ne bi dolazili visoki računi za utrošenu vodu.
“Iako je problem višegodišnji, do danas kvar nije saniran, i razlog tome jesu uvećani iznosi na računima. Poštujući Zakon, a vodeći računa o svakom stanovniku Glavnog grada, naše Društvo u ovim objektima dozvoljava ugradnju internih vodomjera, čime bi se isti stavili u ravnopravan položaj i interne instalacije objekta do mjernog mjesta prešla u nadležnost našeg Društva. U toku je priprema akcije kojom će se dati dodatna mogućnost potrošačima sa zajedničkim vodomjerima da izvrše izmještanje vodomjera, a sve u cilju ravnopravnog odnosa prema ovom segmentu potrošača, kako u dijelu kvaliteta usluge, tako i u dijelu pravovremene naplate potraživanja, koja je trenutno ograničena uslijed Zakonskih i tehničkih ograničenja”, zaključuje.