U Višem sudu u Podgorici nastavljeno je suđenje Iliru Đokaju, optuženom za ubistvo Šejle Bakije i ranjavanje njenog oca.
Vještak za DNK vještačenja Svetlana Đukić je, odgovarajući na pitanja branioca okrivljenog, Srđana Lješkovića, izjavila da joj nije dostavljen nož na vještačenje, odnosno da nije dobila naredbu da se vještače eventualnu uzorci sa nekog noža.
“Meni u zadatak nije dato i da vještačim zrna projektila već samo pet čaura. Prvo se radi DNK vještačenje zbog zaštite od kontaminacije”, rekla je vještak Đukić.
Branilac okrivljenog smatra da je potrebno pozvati vještaka radi daktiloskopskog pregleda u vezi sa eventualnim utvrđivanjem tragova papilarnih linija.
Advokat Lješković je ukazao sudu da je tužilaštvo očito zakazalo svojom naredbom jer su smatrali da imaju čist predmet.
“Prosto je nemoguće da se ne ispita jedan od ključnih dokaza, krv pronađena na pištoljski zrnima, ne vještači, odnosno da vještak koji je pronašao krv ne obavijesti kolegu vještaka da je to novi dokaz ili eventualno postupajućeg tužioca koji bi novom naredbom morao da izvrši vještačenje i da se utvrdi čiji su tragovi na pronađenim pištoljskim zrnima“, naveo je branilac okrivljenog.
Sud je u dokaznom postupku izvršio uvid u spise predmeta Suda za prekršaje iz kojeg se utvrđuje da je rješenjem od 27 avgusta 2021., okrivljeni Đokaj oslobođen od krivice da je izvršio prekršaj iz člana 36 stav 2 u vezi sa stavom 1 tačka 2 Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
Državna tužiteljka Ana Radović u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici ukazuje da sud treba da ima u vidu iskaz tada oštećene Bakija Šejle koja je dala tokom tok postupka gdje je navela da je osjećala bojazan i da je tada sudu ukazala da za sebe želi slobodu kretanja i ništa drugo.
Advokatica Tijana Živković, punomoćnik oštećene porodice Bakija je rekla da su spisi formirani povodom događaja koji se desio svega 35 dana prije ubistva Šejle Bakije, da je Šejla Bakija u prijavi navela da je okrivljeni Ilir Đokaj ne da mira od kad su se rastali, da ne prestaje da je uznemirava, da joj prijeti teleofnom, da se osjeća ugroženom i da strahuje za svoju sigurnost.
“Na glavnom pretresu pred sudijom suda za prekršaje sada pokojna Šejla Bakija je izjavila da je okrivljeni molio da mu se ona vrati, ali da mu je ona govorila da je gotovo među njima, da joj nakon raskida nije dao mira, da je proganjao preko društvenih mreža, i da je njen život u njegovim rukama. Uprkos svemu tome, okrivljeni je oslobođen od krivice a moram istaći da oštećenoj u tom predmetu sada pokojnoj Šejli Bakiji sud nije obezbijedio sigurnost izricanja zaštitnih mjera, nije joj omogućio davanja iskaz u prisustvu povjerljivog lica i sto je najgore iskaz je dala u prisustvu orkivljenog i njegovog branioca. Dakle, predmetni prekršajni postupak je vođen uz niz drastičnih povreda prava na pravično suđenje a sve na štetu sada pokojne Šejle Bakije. Rješenje Suda za prekšraje nije nikada dostavljeno pokojnoj Šejli Bakiji”, izjavila je advokatica Živković.
Branilac optuženog advokat Lješković smatra da nažalost sud dozvoljava da se raspravlja o već presuđenoj stvari.
“Koliko mi je poznato, ni tužilac ni oštečena strana nisu podnijeli niti krivičnu prijavu protiv sudeće sudije Suda za prekšraje u Podgorici da bi na taj način ne ovom sudu, već crnogorskoj javnosti dokazali da ovo što danas iznose pred ovim vijećem i zadnjih godina što se iznosi pred crnogorskom javnošću da je greška na koju se pozivaju do onoga koji je donio pravosnažno rješenje, a ne do mog branjenika. Krivičnu prijavu protiv mog branjenika u tom postupku nije podnijela oštećena Šejla Bakija već njen otac”, istakao je branilac okrivljenog.
Advokat Lješković je predložio da se sasluša svjedok Dragan Grujičić, te da li drži umjetničku galeriju, i da li je njegov branjenik prodavao umjetnička djela u njegovoj galeriji, da li su Ikada obavljali razgovore on kao svjedok, branjenik i oštećena Šejla, te svjedok Rinor Berišaj u vezi susreta i jutarnje kafe prije ovoga nesretnog događaja sa optuženim na dan ove tragedije, te o čemu su pričali, kako se ponašao, sta je optuženi pio i gdje je krenuo.
Naredni glavni pretres je zakazan za peti februar.
Više državno tužilaštvo u Podgorici podiglo je optužnicu protiv lira Đokaja, optuženog za ubistvo Šejle Bakije (19) i ranjavanja njenog oca Šabana (42), na Karabuškom polju u Tuzima. U optužnici državne tužiteljke Ane Radović se navodi da je Đokaj izvršio krivično djelo teško ubistvo iz člana 144 tačka 4 Krivičnog zakonika Crne Gore, krivično djelo ubistvo u pokušaju iz člana 143 u vezi člana 20 Krivičnog zakonika Crne Gore i krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija iz člana 403 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.
“Zato što je 30. septembra 2021. godine, oko 15.15 sati, u Tuzima, u naselju Karabuško polje, svjestan svojih djela čija je izvršenja htio, znajući da su njegova djela zabranjena, sa umišljajem lišio života oštećenu Bakija Šejlu. iz niskih pobuda, a nakon toga sa umišljajem pokušao da liši života oštećenog Bakija Šabana. Na način što je na terasi porodične kuće oštećenih, iz bezobzirne sebičnosti i osjećaja posjedovanja oštećene Šejle, koja je odbijala da obnovi nekoliko mjeseci ranije prekinutu vanbračnu zajednicu sa okrivljenim, za koje vrijeme je okrivljeni proganjao oštećenu neposredno i telefonom, saopštavajući joj da među njima nije gotovo i da je njen život u njegovim rukama, iz pištolja nepoznate marke, kalibra 7,65 milimetara, koji je nevlašćeno držao i nosio na javnom mjestu i za koji nije imao izdat oružni list, nakon razgovora tokom kojeg je oštećena B. Š. ponovila svoju volju da ne želi da obnovi zajednicu sa njim i da ga ne voli, u prisustvu oca oštećene, ispalio pet projektila u pravcu Bakija Šejle, koji su je pogodili u predjelu grudnog koša, lijeve ruke i lijeve noge, od kojih projektila je zadobila teške i po život opasne povrede, usljed kojih je istog dana nastupila smrt. Nakon toga, a u trenutku kada mu se oštećeni Bakija Šaban približio u pokušaju da ga uhvati za ruku, okrivljeni pištolj okrenuo prema oštećenom i iz njega ispalio jedan projektil u pravcu grudnog koša oštećenog koji ga je pogodio, nakon čega se udaljio ka svom vozilu marke ”audi”, registarskih oznaka HN, parkiranom ispred kuće. Da bi, pošto je oštećeni Šaban krenuo za njim, okrivljeni, ponovo, ispalio dva projektila, od kojih je jedan projektil oštećenog pogodio u predjelu trbuha i lijeve noge, dok je drugi projektil pogodio u stub na terasi kuće, kojom prilikom je oštećeni zadobio osobito tešku i po život opasnu tjelesnu povredu u vidu strijelne rane ustreline grudnog koša, strijelne rane prostreline trbuha i strijelne rane ustreline lijeve noge”, navodi se u optužnici.
(Vijesti)