Bivši radnici Montenegroerlajnza (MA) i danas će na pola sata blokirati saobraćajnicu ka aerodromu u Golubovcima, a ubuduće će to činiti dva puta sedmično, kako bi upozorili Vladu da i dalje čekaju na rješavanje svojih problema, odnosno povezivanje radnog staža za poslednje tri i po godine, od 2017, otpremnine i sedam zaostalih zarada do odlaska kompanije u stečaj, prenosi Dan.
Jedan od predstavnika radnika Miljan Perović istakao je da i dalje vjeruju u dogovor sa Vladom, te da i novoj, kao i prethodnoj vladi nude saradnju i pronalazak rešenja za izlazak iz krize.
“Nedavno smo održali sastanak sa novoimenovanim ministrom kapitalnih investicija Ervinom Ibrahimovićem, kome smo izložili svoje probleme. On nam nije davao nikakva obećanja, ali je iskazao želju da se pronađe rješenje za bivše radnike koji su ostali bez primanja. Saopšteno nam je da se čeka imenovanje novog sekretara za saobraćaj, što bi moglo da dovede do novog sastanka i eventualnog pronalaska rešenja za bivše radnike. Ministra smo upoznali sa svim zahtjevima i resursima kojima raspolaže MA u stečaju”, kazao je Perović.
Perović ističe i da je prethodna vlada napravila grešku osnivanjem nove kompanije, jer se to vidi iz finansijskih rezultata.
“Ako je kvartalni minus Tu Montenegra bio 2,5 miliona, pretpostavlja se da je za ovih godinu dana letenja minus porastao na 10 miliona eura. Usporedbe radi, nova kompanija ima oko 120 zaposlenih i dva vazduhoplova, dok je Montenegroerlajnz u toku svog poslovanja imao oko 400 zaposlenih i bio u minusu od oko sedam do osam miliona godišnje. MA je godišnje prevozio oko 660.000 putnika, a nova kompanija mnogo manje. Iz ovoga se jasno vidi da je osnivanje nove kompanije bila greška”, naveo je Perović.
Perović dalje navodi da su spremni da sa novom vladom nađu dogovor za izlazak iz beznadežne situacije, a do tada će protestovati dva puta sedmično.
“Ukoliko dobijemo bilo kakvu povoljnu vijest od strane Vlade, ili eventualno neku garanciju, spremni smo da smanjimo intenzitet protesta ili ih eventualno obustavimo. Učili smo na primjerima brojnih preduzeća koja su otišla u stečaj i nećemo dozvoliti da završimo na isti način. Poslednju platu smo primili u oktobru 2020. i od tada su radnici ostavljeni na cjedilu”, istakao je Perović.
Perović navodi i da je stečajni upravnik Saša Zejak zajedno sa radnicima uspio da očuva resurse kompanije.
“Jedino rešenje je da Vlada kupi Montenegroerlajnz i spoji ga sa novom kompanijom i iskoristi resurse koji su joj potrebni za opstanak komercijalne avijacije, a ostale da proda. Nas su kontaktirale strane kompanije koje imaju interesovanje za kupovinu određenog dijela resursa”, zaključio je Perović.
Ne zna se gdje je motor aviona
Perović je istakao da je i dalje nepoznanica gdje se nalazi motor od aviona registrovanog kao 40A0B, a zna se da nova kompanija iznajmljuje motor za taj avion.
“Iznajmljivanje traje već oko sedam-osam mjeseci. Iznajmljivanje motora se smatra najnepovoljnijim aranžmanom u avijaciji, iako to može da se desi svakoj avio-kompaniji, što dodatno povećava sredstva koja se troše na novu kompaniju”, istakao je Harbić.
On je istakao i da je nedavno dio imovine bio oglašen za prodaju, međutim, nije bilo zainteresovanih kupaca, te da je sada imovina prepuštena zubu vremena.