Poslanici nove parlamentarne većine (DPS, SNP, URA, SDP, BS) na jučerašnjem Kolegijumu predsjednice Skupštine, najavili su amandmane na izmjene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima je predviđeno objedinjavanje lokalnih izbora u više opština, nakon što su iz nevladinog sektora ocijenili da je taj predlog nezakonit i neustavan.
Inicijativu kojom se traže dopune Zakona o lokalnoj samoupravi podnijeli su u četvrtak poslanički klubovi Demokratske partije socijalista (DPS), Socijalističke narodne partije (SNP), “Crno na bijelo” (URA i CIVIS), Bošnjačke stranke i Socijaldemokratske partije (SDP).
Direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović kazala je za Vijesti da je u konkretnom slučaju pređena “crvena linija”.
“Ko su ti političari-poslanici da građanima uskrate pravo da na svake četiri godine biraju lokalnu vlast? Zna se šta kaže Ustav i zakoni ove zemlje, kao i međunarodno pravo. Nije crnogorskih poslanika-političara da ocjenjuju da li je Crna Gora spremna ili nije spremna za izbore, njihovo je da poštuju Ustav i zakone ove zemlje”, rekla je Mrdović Vijestima.
Ona je, prenose Vijesti, dodala da kao što su građani dužni da poštuju Ustav i zakone ove zemlje, tako su i političari kao nosioci vlasti dužni da to čine.
”To je osnovni princip ustavnosti i zakonitosti. Ako nama građanima nije dozvoljeno da gazimo taj princip, isto važi i za političare. To je osnov demokratije, a ne njihovo ‘afričko poimanje’ vladavine prava”, rekla je Mrdović.
Najavila je da ako se usvoje zakonske izmjene o odlaganju lokalnih izbora, ta NVO će podnijeti inicijativu Ustavnom sudu radi ocjene ustavnosti i zakonitosti.
”Takođe ćemo razmotriti pravne mehanizme za podnošenje pojedinačnih ustavnih žalbi zbog kršenja elementarnog ljudskog prava, iz korpusa političkih prava, da se u redovnim vremenskim intervalima omogući aktivno i pasivno biračko pravo, odnosno pravo svakom građaninu da na četiri godine bira ili bude biran”, rekla je Mrdović.
Ona je dodala da će, istovremeno, kao građanka vidjeti pravnu mogućnost utuženja države, a zbog kršenja ovog fundamentalnog ljudskog prava.
”Ukoliko to bude odbačeno kod ‘sudova Vesne Medenice’, postoje i međunarodne instance”, poručila je Mrdović.