Monteput d.o.o. obilježava 13. jul kao datum od izuzetnog značaja za crnogorsku saobraćajnu infrastrukturu. Tog dana prije tri godine otvorena je prioritetna dionica auto-puta Bar–Boljare, Smokovac-Mateševo, dok se ove godine navršavaju i dvije decenije od otvaranja tunela Sozina, ključne saobraćajne veze između primorja i središnjih i sjevernih djelova zemlje, navode iz ovog državnog preduzeća.
Iz Monteputa navode da prioritetna dionica auto-puta za tri godine rada bilježi impresivan rast saobraćaja, sa više od 7,7 miliona vozila do danas.
„Već u prvoj godini upotrebe evidentirano je 1,14 miliona vozila, dok ih je u 2023. bilo 2,3 miliona. U 2024. saobraćaj je dodatno porastao na 2,9 miliona vozila. Podaci pokazuju da se trend rasta nastavlja, te da je od početka ove godine auto-putem prošlo 1,45 miliona vozila“, navode iz Monteputa.
„Pozitivni trendovi u bezbjednosti saobraćaja“
Pored rasta prometa, pozitivni trendovi se, kako kažu, bilježe i kada je riječ o bezbjednosti saobraćaja.
„U periodu od 13. jula 2022. do 13. jula 2023. zabilježeno je 50 incidenata, u narednih godinu dana taj broj je pao na 42, a od početka 2025. do danas registrovan su 33 incidenta. U poređenju sa konvencionalnim magistralnim putevima, auto-put znatno doprinosi povećanju bezbjednosti saobraćaja zahvaljujući savremenom sistemu upravljanja, tehničkoj opremljenosti, stalnom video-nadzoru i prisustvu interventnih službi“, saopštili su iz ovog preduzeća.
„Elektronska naplata sve zastupljenija“
Ističu da značajan rast bilježi i upotreba elektronske naplate putarine (ENP).
„Tokom 2022. godine ENP je koristilo 68.107 vozila, a u 2023. taj broj je porastao na 202.362. U 2024. godini registrovano je 458.714 prolazaka, dok je u prvoj polovini ove godine taj broj iznosio 281.464. Ove brojke potvrđuju da elektronska naplata postaje sve zastupljeniji i efikasniji oblik prolaska na auto-putu, u skladu sa savremenim trendovima digitalizacije. Pored postojećeg sistema elektronske naplate putem TAG uređaja, Monteput je ove godine uveo i video tolling – savremenu tehnologiju koja omogućava automatsku naplatu putarine na osnovu registarskih tablica. Vozačima je sada dostupna i mobilna aplikacija Monteputa, koja omogućava jednostavno upravljanje korisničkim nalogom, uvid u transakcije i dopunu sredstava“, navode iz Monteputa.
Rast prihoda
Paralelno s rastom broja vozila i korisnika elektronske naplate, bilježi se i kontinuirani rast prihoda od putarine na prioritetnoj dionici.
„Od otvaranja 2022. godine pa do danas, ostvaren je ukupni prihod u iznosu od 30,75 miliona eura. Samo u prvih šest mjeseci 2025. godine, prihod je dostigao 5,2 miliona, što je skoro 15 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. U sistem naplate investirano je više od tri miliona eura“, saopštili su iz ovog preduzeća.
Pored upravljanja postojećom putnom mrežom, Monteput aktivno, kako kažu, učestvuje u pripremi novih infrastrukturnih projekata.
„U toku je izrada idejnih rješenja za više strateških saobraćajnica, uključujući dionice Jadransko-jonskog auto-puta Čevo–Granica sa BiH i Sozina–granica sa Albanijom), ukrštanje auto-puta Bar–Boljare sa Jadransko-jonskim auto-putem i brzom saobraćajnicom, kao i niz brzih saobraćajnica: Crnča–Pljevlja, Podgorica (Smokovac) –Tuzi-Božaj, Podgorica–Danilovgrad,Danilovgrad–Nikšić i Nikšić–Žabljak, prelazak preko Bokokotorskog zaliva. Uz to, ugovoreni su i idejni projekti za dvije dionice auto-puta Bar–Boljare: Smokovac–Tološi i Andrijevica–Berane–Boljare, a uskoro se očekuje i zaključenje tendera za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na drugoj dionici auto-puta od Mateševa do Andrijevice“, navode iz Monteputa.
Izvršni direktor Monteputa, Milan Ljiljanić poručuje da je auto-put u tri godine postao sinonim za bezbjedan, efikasan i savremen put.
„Posebno nas ohrabruje činjenica da, uprkos značajnom rastu broja vozila, broj incidenata opada, što potvrđuje da investicije u bezbjednost, opremu i obuku zaposlenih daju konkretne rezultate. Stabilan rast prometa, sve šira upotreba elektronske naplate i pozitivni bezbjednosni pokazatelji jasan su signal da korisnici prepoznaju pouzdanost i vrijednost našeg sistema. Tome u prilog govori i činjenica da je Monteput u 2024. godini ostvario dobit od pet miliona eura“, kazao je Ljiljanić.

Kroz Sozinu prošlo više od 50 miliona vozila
Tunel Sozina, koji je u funkciji od 2005. godine, je jedna od ključnih tačaka crnogorske saobraćajne mreže. Od otvaranja kroz Sozinu je ukupno prošlo više od 50 miliona vozila. U posljednje tri godine Monteput je uložio više od 3,36 miliona miliona eura u modernizaciju i održavanje sistema u tunelima Sozina i Raš i pristupnim saobraćajnicama. Radovi su uključivali mjestimičnu sanaciju kolovoza i prvu fazu sanacije sekundarne tunelske obloge, zamjenu habajućeg sloja asfalta na otvorenoj trasi i mostovima, dilatacionih spojnica na mostovima, nadogradnju adaptivne rasvjete u tunelima, video-nadzora na otvorenoj trasi, dodatno osiguranje kosina u zasjecima, unapređenje sistema pasivne bezbjednosti…
„Monteput ostaje snažno posvećen modernizaciji saobraćajne infrastrukture, unapređenju bezbjednosti i komfora svih korisnika. Kroz strateška ulaganja i partnerstvo s državnim i međunarodnim institucijama, nastavićemo da unapređujemo saobraćajnu sliku Crne Gore“, saopšteno je iz ove kompanije.