Rast indeksa i pad prometa obilježili su na Montenegroberzi prvu radnu sedmicu u ovoj godini, u kojoj je Svjetska banka (SB) snizila prognoze rasta crnogorske ekonomije na 3,4 odsto, prenosi Mina.
Pokazatelj vrijednosti deset najboljih kompanija MNSE10 ojačao je 5,2 odsto na 1.061,94 boda, a MONEX 4,7 odsto na 14.803,84 poena.
Promet, realizovan kroz 95 transakcija, iznosio je 525,3 hiljade eura i bio je 32 odsto manji od prošlosedmičnog. Najveći udio u prometu imale su akcije Jugopetrola, koje su na sedmičnom nivou blago ojačale na 12,57 eura.
Rasle su akcije Port of Adrie 38 odsto na 24,04 centa, Plantaža 37 odsto na 34 centa i Crnogorskog elektroprenosnog sistema skoro jedan odsto na 92 centa.
Trgovano je i dionicama Marine Bar i Zetatransa, koje su u petak koštale dva eura, odnosno 95,2 centa.
Promet akcijama fondova iznosio je 795 eura, a trgovano je Trendom, čije dionice koštaju 5,3 centa.
SB je u najnovijem izvještaju snizila prognoze rasta crnogorske ekonomije za ovu godinu na 3,4 odsto, dok je u junu prognozirala da će on biti 4,7 odsto.
Prema podacima iz izvještaja Globalne ekonomske prognoze, crnogorski bruto domaći proizvod (BDP) bi naredne godine trebalo da poraste 3,1 odsto, što je 0,6 procentnih poena manje nego što je ranije procjenjivano.
U najnovijem izvještaju se navodi da je crnogorska ekonomija u prošloj godini rasla 5,9 odsto. Prema ranijoj procjeni, njen rast je bio 3,6 odsto.
Kada je riječ o zemljama regiona, najviše će ove godine rasti Kosovo 3,7 odsto, zatim Bosna i Hercegovina 2,5 odsto i Srbija 2,3 odsto. Albanija će rasti 2,2 odsto, a Hrvatska 0,8 odsto.
Prema projekciji Centra za ekonomske i evropske studije (CEES), realni rast crnogorskog BDP-a u ovoj godini će biti oko dva odsto, što je niže od Vladine zvanične projekcije.
U dokumentu CEES-a pod nazivom Pregled ekonomskih indikatora za prošlu godinu i ovogodišnjih projekcija, navodi se da je, analizom kretanja ključnih komponenti potrošnje, procjena da je realni rast ekonomije u prošloj godini bio između 5,8 i 6,3 odsto, dok se ove godine očekuje da bude oko dva odsto.
“S obzirom na to da u ovoj godini zbog inflacije lična potrošnja više neće imati tako snažan doprinos rastu BDP-a kao u prošloj, i da se očekuje dalji pad investicija, projekcija CEES-a je da će realni rast BDP-a u ovoj godini biti oko dva odsto, što je niže od Vladine zvanične projekcije”, navodi se u saopštenju.
Oni su kazali da bi niža stopa ekonomskog rasta uticala i na ostvarenje nižih prihoda budžeta u ovoj godini u odnosu na plan.
“Imajući u vidu ogromno povećanje rashoda koje je planirano budžetom za prošlu godinu, naročito za socijalnu zaštitu, biće značajno povećani rizici finansiranja budžeta, ukoliko se država ubrzo ne zaduži na međunarodnom tržištu”, rekli su iz CEES-a.