Ministarstvo pravde objavilo je izvještaj svog resora u prva tri mjeseca, osnosno 100 dana rada.
– Direktorat za pravosuđe sprovodio je intenzivne reformske aktivnosti u oblasti pravosuđa, i to kroz izmjene i dopune zakona u oblasti organizacije pravosuđa, kao i kreiranje strateškog okvira u oblasti pravosuđa, a sve u cilju efikasnijeg ostvarivanja i zaštite prava i sloboda građana – navodi se u izvještaju.
U tom smislu je, kako su naveli, izrađen Nacrt Strategije reforme pravosuđa 2024-2027, sa pratećim Akcionim planom za period 2024-2025. (čije se usvajanje očekuje do kraja februara), a nastavljen je i rad na izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i Zakona o Državnom tužilaštvu. Izmjene i dopune ovih zakona vrše se u cilju unapređenja odredbi koje se odnose na sistem etičke i disciplinske odgovornosti nosilaca pravosudnih fukcija, njihovog izbora, ocjenjivanja, kao i usaglašavanja sa međunarodnim standardima i preporuka Venecijanske komisije i Evropske komisije.
– U Direktoratu za krivično i građansko zakonodavstvo su sprovedene sljedeće aktivnosti:
– U Skupštini je dana 11. decembra 2023. godine usvojen Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore, čiji su efekti unapređenje krivičnog zakonodavstva u dijelu njegove harmonizacije sa relevantnim evropskim i međunarodnim standardima, te osavremenjivanje opšteg i posebnog dijela Krivičnog zakonika na osnovu dobre prakse drugih evropskih krivičnopravnih sistema, kao i otklanjanje pojedinih zakonskih neusklađenosti i dalje unapređenje određenih postojećih rješenja.
– Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici upućen je na mišljene Evropskoj komisiji dana 18. decembra 2023. godine, čiji efekti su usaglašavanje sa Konvencijom Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) i Konvencijom UN o pravima djeteta, te otklanjanje pojedinih zakonskih neusklađenosti, dalje unaprjeđenje i osavremenjavanje određenih postojećih rješenja.
– Izvještaj o primjeni instituta „Lice za podršku djetetu u postupcima u vezi sa porodičnim odnosima” (novembar 2022 – novembar 2023) postavljen na internet stranici Ministarstva pravde 15.12.2023. godine. Efekti navedenog Izvještaja o primjeni instituta „Lice za podršku djetetu u postupcima u vezi sa porodičnim odnosima”, su višestruki, jer je isti pokazao nesumljiv značaj u pružanju stručne podrške i pomoći djeci u visokokonfliktnim sudskim sporovima iz porodično-pravnih odnosa, a opravdanost uvođenja instituta „Lica za podršku djetetu”, pokazala se kroz njegovu praktičnu primjenu u pogledu zaštite prava djeteta i njegovog najboljeg interesa. Sugestije i predlozi koji su dostavljeni od onih koji primjenjuju ovaj institut, Lica za podršku djetetu i advokata odnose se, na organizovanje više naprednih obuka, kao i studijskih posjeta sudovima van Crne Gore, u kojima je zastupljen ovaj institut – navode iz Ministarstva pravde.
Kada je u pitanju Direktorat za informaciono komunikacione tehnologije pravosuđa i bezbjednost podataka sprovedene su sledjeće aktivnosti:
– Nova softverska rješenja Registri kaznene i prekršajne evidencije fizičkih lica, pravnih lica i maloljetnika stavljeni u funkciju, čime se znatno povećava dostupnost sistema i brzina odziva prilikom korišćenja e-servisa od strane građana za preuzimanje uvjerenja iz kaznene i prekršajne evidencije.
– Omogućen građanima servis eDostava, prvi u Crnoj Gori koji ima nivo sofisticiranosti 5, a koji omogućava podnošenje digitalno potpisanih zahtjeva za uvjerenja iz kaznene iz prekršajne evidencije i plaćanje taksi online putem, te dobijanje dokumenata na email adresu građana, koji su potpisani naprednim e-potpisom od strane ovlašćenih službenika Ministarstva pravde.
– Završen razvoj i stavljeni u funkciju 11 (jedanaest) malih e-registara u nadležnosti Ministarstva pravde, te omogućeno slanje obavještenja putem email-a licima o datumu isteka licenci: Registar tumača, Registar sudskih vještaka, Registar stečajnih upravnika, Evidencija lica koja polažu notarski ispit, Evidencija o osobama koje polažu ispit za javnog izvršitelja, Registar medijatora, Registar evaluatora spora, Evidencija lica koja su polagala pravosudni ispit, Lista lica za podršku djeci u porodično pravnim sporovima, Evidencija o polaganju ispita za pripravnike i Lista advokata koji su prošli obuku za zastupanje djece u postupcima iz porodično pravnih odnosa.
– Povezan e-registar stečajnih upravnika sa sudskim PRIS rješenjem u cilju slučajne dodjele stečajnih upravnika prilikom njihovog odabira od strane stečajnih sudija iz PRIS-a, čime se smanjuje mogućnost koruptivnog uticaja sudija.
– Omogućena primjena mjere zabrane približavanja počinioca žrtvi rodno zasnovanog nasilja prema ženama preko Sistema elektronskog nadzora.
– Završeno elektronsko skeniranje 1.000.000 strana arhivske građe Ministarstva pravde i Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, koja je kategorisana za trajno čuvanje, te pohranjenja u digitalnom obliku na storage sistemima.
– Uspostavljena razmjena podataka između softverskog rješenja UIKS-a sa Registrima kaznene evidencije (otpusni listovi lica lišenih slobode) i tužilačkim sistemom (uvid u bazu lica lišenih slobode i uvid u lica koja sa nalaze u Istražnom zatvoru).
– Urađena evaluacija Programa razvoja IKT pravosuđa 2021-2023.
– Takođe, jedna od veoma bitnih aktivnosti u navedenom periodu je da je Vlada Crne Gore usvojila Informaciju Ministarstva pravde o predlogu lokacije za izgradnju objekata potrebnih pravosudnim organima u Glavnom gradu Podgorica. Ova odluka označava diskontinuitet u odnosu na dosadašnji pristup, jer se opredjeljuje za ideju koja će zadovoljavati i koncept i potrebe predstojećeg vremena, a koja i modernošću i funkcionalnošću daleko prevazilazi dasadašnji koncept Palate pravde. U tom smislu je od strane ovog ministarstva obrazovan Radni tim za rješavanje obezbjeđenja prostornih kapaciteta potrebnih Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju – navodi se u izvještaju rada.
(Portal Dan)