6.9 C
Podgorica
11.01.2025.

Medojević: Bezbjednosnom sektoru potrebne radikalne promjene

Brojne smjene i turbulencije u bezbjednosnom sektoru na čelnim pozicijama posljednjih godina, gotovo hiljadu i po policajaca manje, ali i tihi bojkot iskusnih operativaca koji odlaze u penziju ili na bolovanje, samo su neki od problema koji su onemogućili organizovanije funkcionisanje, ocjenjuje za Radio Crne Gore bivši poslanik Nebojša Medojević koji je godinama bio član Odbora za bezbjednost.

Likvidacija visokopozicioniranog člana škaljarskog klana, tridesetsedmogodišnjeg Vaska Lješkovića u septembru, u oktobru ubistvo brata i sestre Madžgalj i potraga za Alijom Balijagićem, početkom novembra ubistvo dva Cetinjanina na najprometnijem kružnom toku u Podgorici, te tragedija koja je ponovo zavila Cetinje u crno, najveća u mirnodopskoj istoriji Crne Gore.

Previše i za veće sisteme.

Javnost pita šta se moglo spriječiti, čija je odgovornost u sistemu najveća? Da li su mimoilaženja u bezbjednosnom sektoru onemogućila organizovanije funkcionisanje policije? Bivši poslanik Nebojša Medojević koji je u par mandata bio član odbora za bezbjednost, mnogo toga zamjera.

„Nije se preduzelo ono što je trebalo, sad smo došli u jedno živo blato gdje više nema nekih rješenja. Kad bude svima jasno biće kasno,“ ističe Medojević.

Medojević, podsjeća sa su se učestalo mijenjale starješine u institucijama bezbjednosnog sektora, ANB-u, policiji… Ali, ističe da je bio neophodan strogi otklon i da je nova vlast morala imati jasan politički stav i iskrenu želju da sprovede reforme. No politička nestabilnost kojoj svjedočimo od posljednjih godina, čini se taj proces usporava.

„Počinje se od politikče ocjene prirode bivšeg režima, i od političkog stava nove vlasti da sprovede neophodne reforme koje podrazumijevaju lustraciju, čišćenje policije službi bezbjednosti ANB-a, sudova, tužilaštva od plaćenika mafije DPS bivšeg režima i to su procesi koji su poznati, ne govorim ovdje ni o kakvim kosmičkim temama i osvajanju mjeseca. Te mjere su poznate ko se bavi sa tim. Zna se šta treba uraditi kad iz totalitarnog režima prelazite u demokratski. I otvaranje dosijea službi, lustracije, zatvaranje bezbjednosnih agencija koje su služile diktatoru, i čišćenje sistema od kompromitovanih funkcionera koji ne mogu da objasne sboju imovinu,“ kaže on.

Brojna ubistva bezbjednosno interesantnih lica nisu rasvijetljena, podsjeća Medojević, a problemi se gomilaju.

Ukazuje na samo neke sa kojima se policija od 2020. godine suočava.

„Tihi štrajk iskusni operativci su ili na bolovanjima, ili idu u penziju sve to rezultira da građani imaju nedostatak bezbjednosti. Praktično nemate djelovanje policije preventivno, nego direktor policije djeluje kao PR, on nam objašnjava šta se desilo, mi vidimo šta se desilo, ali ne znamo zašto i šta će policija uraditi da se to više ne dešava? Jedan apsolutni haos i konfuzija u bezbjednosnom sektoru. Nova vlast nije pokušala šok i radikalnim terapijama da očisti sistem“, kaže on.

Tim problemom ozbiljno bi trebalo da se pozabavi Vijeće za nacionalnu bezbjednost, a posebno tri ključna čovjeka predsjednik države, parlamenta i premijer.

„Ova konfuzija izaziva i paniku i nesigurnost kod građana i javlja se dodatna politizacija, ali ako nemate jako političko vođstvo onda i opozicija ima pravo da koristi situaciju za svoje političke interese. Očigledno da se ova vlast više zanimala raspodjelom funkcija moći, uticaja, sklapanjem raznih sumnjivih ugovora, velikih poslova, sticanjem ličnog bogatstva, sad smo došli nažalost u tu fazu da nema dobrih rješenja, a procesi se odvijaju. A spontani procesi su najopasniji jer ne znate ishod“, istakao je Medojević.

Medojević zaključuje da su problemi u našem bezbjednosnom sektoru duboki i naslijeđeni, i upozorava da je demokratska kontrola službi bezbjednosti elementarni preduslov uređenog društva.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime