Trenutno kadriranje po dubini, osim što je udžbenički primjer revanšizma i vraćanja na staro, ono je i ostvarenje svega onoga na šta su Demokrate upozoravale da će se desiti – vraćanje bivšeg režima na vlast, mada su akteri nelegitimno izabrane vlade tvrdili da se to neće desiti. Na najznačajnije funkcije imenovani su ljudi od povjerenja vrhuški režima poraženog 30. avgusta. Takođe, vidimo da su kadriranjem obuhvaćeni i oni koji su ćutke posmatrali rušenje vlade koja je bila autentičan izraz izborne volje građana, kazao je za dnevni list “Dan” poslanik i potpredsjednik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović.
Poslednje dvije sjednice crnogorske vlade obilježila su sporenja ministara u vezi sa najavom formiranja vladine radne grupe koja treba da pregovara sa vjerskim zajednicama o odnosima sa državom.
Ministri se spore o tome da li država treba da potpiše ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) ili njenim eparhijama u Crnoj Gori, kakav će biti naziv budućeg ugovora i šta će biti njegov sadržaj, te da li će se pregovarati i sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom (CPC). Najglasniji protivnici potpisivanja Temeljnog ugovora su ministri iz Socijaldemokratske partije (SDP).
Martinović ističe da je neslaganje oko Temeljnog ugovora samo vrh ledenog brijega u njihovim odnosima.
“Neslaganjem oko Temeljnog ugovora oni nastoje da sakriju ono suštinsko i temeljno neslaganje među sobom, a to je neslaganje oko podjele plijena. Vladimir Joković i dalje govori o Temeljnom ugovoru, a glasovima njegove partije biraju se oni za koje je mitropolit Amfilohije tražio da se ne glasa jer su donijeli anticrkveni zakon”, kazao je Martinović.
Prema njegovom mišljenju, aktuelna vlada udaljava nas od Evropske unije (EU) svakog dana tačno za onoliko za koliko nas je prethodna vlada približavala.
“Ne može se u EU sa kadrovima zbog kojih je naša zemlja označavana kao hibridna demokratija”, zaključio je Martinović.
Na pitanje oko Otvorenog Balkana poslanik Demokrata navodi da oni nijesu protiv regionalne saradnje kada ta saradnja podrazumijeva principijelne odnose u kojima niko nikom nije sluga.
“Otvoreni Balkan je još jedan kamen spoticanja za saradnju partija koje čine vladu, ali i to neslaganje je mačji kašalj naspram neslaganja oko podjele plijena. Plijen je jedina ideja koja ih je okupila dok za Demokrate EU nije niti će imati alternativu. Ostaćemo čvrsti na temeljima evropske politike i sa tog kursa nas niko i ništa neće skrenuti. Nesuglasice oko podjele plijena koji su nelegitimno dobili određuju, na svim nivoima, odnose partija koje čine nelegitimno biranu vladu, pa tako i kada su pitanju skupštinski odbori. Iz tog razloga nema i teško da može biti bilo kakvog dogovora među njima, a pogotovo dogovora koji bi bio u korist građana Crne Gore”, zaključuje Martinović.