Specijalna bolnica za psihijatriju „Dobrota“ nema svoje obezbjeđenje, a zaposleni se suočavaju sa brojnim problemima i otežanim uslovima rada – saopštio je za Pobjedu direktor te ustanove Aleksandar Mačić i dodao da u bolnici boravi oko 70 pacijenata kojima su sudovi odredili mjeru obaveznog liječenja, te da samo oni mogu ukinuti tu mjeru. Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) Pobjedi su saopštili da u „Dobroti“ boravi šest osoba uhapšenih, ali nijesu precizirali kada bi mogla biti završena izgradnja specijalne zdravstvene ustanove, čime bi se rasteretila kotorska bolnica za psihijatriju.
Mačić je, takođe, istakao da je na liječenju šest osoba iz UIKS-a zbog, kako pojašnjava, pojave poremećaja tokom boravka u zatvoru.
“Postoji u našoj bolnici Odjeljenje za sudsko-forenzičku psihijatriju kapaciteta – 21 postelja, koje je obezbijeđeno od licencirane firme za pružanje takvih usluga. Ostali su smješteni na drugim odjeljenjima”, istakao je on.
Posebno problematizuje to što bolnica nema svoje obezbjeđenje, ali kaže da su ušli u komplikovani proces dobijanja dozvola koje bi im omogućile da ostvare pravo na sopstveno obezbjeđenje.
Manje incidenata
I pored izuzetno teških uslova u kojima zaposleni rade, direktor „Dobrote“ naglašava da incidenata među pacijentima ima mnogo manje nego što bi se moglo očekivati.
“Prepunjenost bolnice, manjak radnika, loša infrastruktura koja se praktično ne može primijeniti, otežavaju uslove života i rada, tako da su incidenti uvijek mogući i povremeno se dešavaju i u najidealnijim uslovima, pa tako i kod nas”, podvukao je Mačić.
Sprovođenje pritvorenih u Specijalnu bolnicu za psihijatriju „Dobrota“ obavljaju službenici UIKS-a iz odsijeka sprovodničkog obezbjeđenja (sprovodnici). Ipak, oni obavljaju samo funkciju sprovođenja, ali ne i čuvanja tih osoba dok se nalaze na liječenju, pojašnjavaju iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Tvrde da, od početka godine, nijesu zabilježeni slučajevi agresivnog ponašanja pritvorenih, niti incidenata poput pokušaja bjekstva tokom sprovođenja u bolnicu.
Iz UIKS –a je Pobjedi saopšteno da u „Dobroti“ trenutno boravi ukupno šest uhapšenih osoba,od čega tri po pravosnažnim presudama suda kojima je uz izrečenu kaznu zatvora, izrečena i mjera bezbjednosti, obavezno psihijatrijsko liječenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi.
Na liječenju su i tri osobe koje su upućene na konzilijarni pregled u pomenutu zdravstvenu ustanovu od strane ordinirajućeg psihijatra UIKS-a i zadržana na bolničko liječenje.
Na upit kako napreduju radovi na izgradnji Specijalne zdravstvene ustanove u kompleksu UIKS-a, Pobjeda nije dobila precizan odgovor.
“U toku su radovi na specijalnoj zdravstvenoj ustanovi za izvršenje mjera bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno liječenje narkomana i alkoholičara, kao i liječenje lica u UIKS-u, koja imaju akutno psihičko oboljenje, kao i radovi na multifunkcionalnom objektu predviđenom za vjerske, kulturne, sportske i rekreatine aktivnosti lica lišenih slobode, objektu za zatvor otvorenog tipa i objektu nove glavne prijavnice”, zaključuju iz UIKS-a.
Pobjeda se ovim povodom obraćala i Ministarstvu pravde, međutim, nijesu dobili odgovor.
Alarm za promjene
Posljednji incident koji je pokazao duboke probleme u Specijalnoj bolnici za psihijatriju „Dobrota“ je slučaj Nikšićanina Radoša Lješkovića koji je 25. aprila pobjegao iz bolnice. Policija je za njim tragala više od mjesec, a uhapšen je u Nikšiću 4. juna ove godine.
Lješković je višestruki povratnik u izvršenju krivičnih djela, među kojima i pokušaj ubistva.
Prilikom pretresa, policija je u njegovom stanu pronašla i oduzela vozilo visoke klase, manju količinu kokaina, kao i djelove vatrenog oružja.
Mjesec kasnije, Lješković je pretukao pritvorenika M.S. na Odjeljenju za forenzičku-sudsku psihijatriju u „Dobroti“. Tužilac je naložio pribavljanje medicinske dokumentacije oštećenog, dodajući da će se naknadno izjasniti o eventualnoj kvalifikaciji djela.
Slučajevi poput ovog predstavljaju ozbiljan alarm za sistem, jer je Specijalna bolnica za psihijatriju u Kotoru praktično bez zaštite, kapaciteti prepuni, a zaposleni su primorani da rade u otežanim uslovima.