Brazilski predsjednik Luis Ignasio Lula da Silva izjavio je danas da podržava pristupanje novih članica grupi velikih zemalja u razvoju BRIKS u kojoj su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.
Grupa kojoj želi da se pridruži dvadesetak zemalja, održaće samit od 22. do 24. avgusta u Johanesburgu.
“Možda već na tom sastanku možemo konsenzusom odlučiti koje nove zemlje mogu da se pridruže BRIKS-u”, rekao je Lula novinarima u Braziliji i dodao: “Smatram da koliko god zemalja želi da uđe, treba da ih prihvatimo, ako se pridržavaju naših pravila”.
Lula je to rekao nekoliko sati pošto je agencija Rojters objavila da se Brazil opire proširenju BRIKS-a. U tom izvještaju se navodi da su neimenovane brazilske diplomate izrazile zabrinutost da bi dodavanje novih članica moglo umanjiti uticaj postojećih članica.
Oko 20 zemalja zvanično je podnijelo zahtjev za pridruživanje bloku, rekao je brazilski ministar spoljnih poslova Mauro Vijeira poslije Luline izjave novinarima.
Među njima su Argentina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Indonezija, Iran i Venecuela, precizirao je Vijeira.
Članice BRIKS-a Kina i Rusija, pod izolacijom SAD i Evropske unije, nastoje da prošire svoj ekonomski uticaj u zemljama u razvoju.
Ruski predsJednik Vladimir Putin učestvovaće na samitu u Johanesburgu preko video-veze, dok se očekuje da će svi ostali šefovi država članica BRIKS-a doći.
Otkako je na vlasti, Lula je više puta izrazio protivljenje međunarodnoj strukturi kojom dominira Zapad.
On je odbacio zajednički stav SAD i EU da podržavaju Ukrajinu u njenoj borbi protiv ruske invazije, odbijajući da pošalje oružje ukrajinskim snagama i zalažući se za mirovne pregovore da bi se rat okončao.
Lula je pozvao na okončanje dominacije američkog dolara u međunarodnoj trgovini i podržao zajedničku valutu za trgovinu unutar južnoameričkog bloka Merkosur i za trgovinu među zemljama BRIKS-a, a kritikovao je Međunarodni monetarni fond.
Lula je ponovio te stavove u srijedu.
On je pozdravio budućnost Nove razvojne banke koju podržavaju Kinezi, poznate kao “BRIKS banka” koja finansira infrastrukturne projekte u Brazilu i drugdJe u svijetu u razvoju.
“BRIKS banka mora biti efikasna i velikodušnija od MMF-a, što će reći: banka postoji da bi pomogla u spasavanju zemalja, a ne da pomogne potonuće zemalja što je MMF radio mnogo puta”, rekao je on.
Lula je takođe kritikovao Savjet bezbjednosti UN, rekavši da su njegovi članovi odgovorni za započinjanje ratova uprkos navedenoj misiji tog tijela da održava mir i bezbjednost.
Brazil je decenijama tražio stalno mjesto u Savjetu bezbjednosti.
(BETA)