Lokalni javni emiteri Crne Gore osnovaće organizaciju koja će štititi i unapređivati njihove interese, zaključak je današnjeg sastanaka koji je održan u Radio televiziji Nikšić (RTNK).
Sastanku su prisustvovali rukovodioci većine lokalnih javnih emitera koji su u proteklom periodu u kontinuitetu ukazivali da nova, tj. postojeća zakonska rješenja nijesu unaprijedila rad medija, naročito njihovu finansijsku stabilnost, što je jedna od bitnih pretpostavki za profesionalno obavljanje ove odgovorne društvene djelatnosti.
“Želim da iskažem zadovoljstvo što je domaćin današnjeg sastanka RTNK kao vjerovatno i najznačajniji lokalni javni emiter u Crnoj Gori koji je dao i logističku i tehničku pomoć u organizaciji ovog sastanka kojem je prisustvovao najveći broj direktora lokalnih javnih servisa”,kazao je Ivan Jovović direktor Radio Bara.
Udruživanjem, istaknuto je na sastanku, lokalni javni emiteri bolje će rješavati problem sa kojima se suočavaju.
Na sastanku su posebno bila u fokusu akutna pitanja koja se odnose na održivost većine lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori, a naročito primjena člana 49, stav 3 i 4 Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama.
“Otvorene su veoma značajne teme koje se tiču rada i funkcionisanja lokalnih javnih emitera u svijetlu, odnosno funkcije i primjene novog zakona koji ima u određenim stavovima, odnosno normama, sada već važećim, dosta nepouzdanih činjenica koje jednostavno determinišu nedoumice u njegovoj primjeni, kako od strane lokalnih javnih emitera, tako od strane i samog osnivača, odnosno lokalne samouprave. S tim u vezi na današnjem radnom sastanku, koji je bio inicijalne prirode, odlučili smo da osnujemo organizaciju koja će okupiti sve lokalne javne emitere čiji osnovni zadatak će biti unapređenje i zaštita interesa lokalnih javnim emitera kako esnafski tako i u pravnom smislu. Tako da ubrzo očekujte reakcije povodom toga, nadam se već krajem februara, odnosno početkom marta ove godine”, istakao je Jovović.
S tim u vezi, prisutni su apostrofirali da jedna od prvih aktivnosti u radu novog Udruženja lokalnih javnih emitera budu prvenstveno izmjene i dopune naprijed navedenog zakona, i to ne samo u pogledu navedenog člana, već i drugih izmjena prvenstveno onih članova koji se odnose na izbor direktora i članova Savjeta lokalnog javnog emitera.
Isto tako, ukazano je da rad lokalnih javnih emitera opterećuju visoke naknade koje treba izmiriti prema PAM-u što stvara u praksi mogućnost blokade rada, pa samim tim i redovnog finansijskog poslovanja lokalnih javnih emitera, kao specifičnih privrednih društava, a što je takođe posljedica nedovoljno preciznih zakonskih rješenja u ovoj oblasti.
Na sastanku je dogovoreno da na sve izazove i probleme sa kojima se godinama susrijeću lokalni javni emiteri treba odgovoriti na solidaran način putem osnivanja Udruženja, koje će sva navedena pitanja delegirati nadležnim institucijama u cilju unaprjeđenja profesionalnih standarda i zaštite pravnih interesa. U tom kontekstu RTV Nikšić će na samom početku pružiti svu neophodnu tehničku i logističku podršku radu ovog udruženja.
Na sastanku, osim o problemima, razgovaramo je i o potrebama i planovima lokalnih javnih emitera. Milivoje Irić direktor RTV Pljevlja istakao je da će lokalni javni emiteri preko udruženja biti prepoznatljiviji u javnosti, a posebno prema nadležnim institucijama.
“Lokalni javni emiteri čine četvrtinu medijske scene Crne Gore. Mislim da je ovo izuzetno korisna inicijativa i da 15 lokalnih emitera može postići zajedno dosta”, smatra Irić.
Generalni direktor RTNK Nikola Marković kazao je da će naša medijska kuća u cilju osnivanja organizacije pružiti svu moguću podršku.