Izvršni direktor Air Montenegra Pavle Ljesar ističe da je specijalni let evakuacije naših građana iz Izraela bio rizičan i zahtijevao dobru organizaciju. Odrađen je po svim standardima koje ovakve situacije zahtijevaju, uz dobru sinhronizaciju svih službi.
Ljesar je rekao u Jutarnjem programu RTCG, da sve ono što se dešavalo, kako je kazao, “iza zavjese” tražilo je jednu složenu organizacijsku borbu i sinhronizaciju svih službi, Ministarstva vanjskih poslova, konzularnih odjeljenja, osiguravajućih kuća…
“Organizovati i običan let ka Tel Avivu u ovim okolnostima rigorozan je proces zbog svih procedura u toj zemlji. Kada na to dodamo da su naši čarter letovi sprovođeni noć prije otkazani zbog visokog stepena rizika, onda je jasno koliko je ovo bio kompleksan i proceduralan poduhvat. Radi se o nestandardnom letu za koji su potrebne sve analize da se umanji rizik”, objašnjava Ljesar.
Naše službe bezbjednosti dale su, dodaje, nemjerljiv doprinos svojim analizama i sve je sprovedeno po evropskih standardima i preporukama EU.
“Razmatrani su razni bilteni izdati za posade i odlučeno je da se pošalje posada koja ima iskustva sa reparticionim letovima, a nažalost mi sa tim imamo iskustva. Određena je ruta, gorivo, alternativne rute ukoliko dođe do promjene prije leta, u toku i nakon leta”, navodi Ljesar.
Kako dodaje, na kraju je posada bila ta koja je nakon toliko organizacije, morala da sporvede let, a oni su to odradili na jedan standardan način.
Ukoliko bude potrebno, Ljesar poručuje, nacionalna avio-kompanija će ponovo biti u službi države i građana.
Petričević: Evakuacija dobro organizovana i odrađena vrlo brzo
Jedan od putnika na specijalnom letu bio je i Miloš Petričević koji je kazao da je sve bilo organizovano vrlo brzo.
On je u Izraelu 13 mjeseci i, kako kaže, svi koji su pošli da rade u tu zemlju znali su gdje idu i da postoji rizik za bezbjednost. Ali decenijama je to, ipak, bila bezbjedna zemlja i ovakvo nešto je došlo neočekivano.
“Ja sam bio u Netanji, primorskom gradiću, i imali smo sreću da su napadi bili južno i u centralnoj regiji, tako da nijesmo direktno osjetili opsanost, ali vidjeli smo kako funkcioniše ‘gvozdena kupola’ proteklih dana i postojala je bojazan da to može doći i do tog grada vrlo brzo. U posljednjem trenutku sam se odlučio za odlazak i reakcija je bila brza i jako dobro sprovedena. Samo nekoliko sati je prošlo od kontakta sa konzulatom do ulaska u avion”, objašnjava Petričević.
Objašnjava da je naša kompanija uzela i druge kojima je bio potreban prevoz, pa su na letu bila i četiri hrvatska sveštenika.
(Portal RTCG)