4.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Lakušić: Regionalni vodovod se uspjesno bori protiv građevinske mafije i drugih centara moći

Eksplotacija šljunka u koritu Morače zaustavljena je prije godinu dana rušenjem nelegalnih objekata za proizvodnju šljunka koji su godinama i decenijama radili protivzakonito, saopštio je Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda.
Osim, kako je dodao, što su vršili nelegalnu eksploataciju, napravili su i ogromnu štetu po životnu sredinu i što je najveći problem koji je nastajao svih prethodnih godina jeste uništavanje vodoizvorišta Bolje sestara.

Ovo je bio veliki udarac za građevinsku mafiju koja je godinama nelegalno vadila šljunak i pijesak, nanoseći veliku štetu koritu rijeke Morače i uzrokujući eroziju obala. Ova akcija je bila rezultat dugotrajnih napora Regionalnog vodovoda, NVO sektora i Vlade Crne Gore da se zaustavi ilegalna eksploatacija prirodnih resursa i zaštiti životna sredina.

Ova situacija zaista je podsjećala na neku vrstu ekološkog bojišta, gdje se državna vlast i borci za zaštitu životne sredine bore zajedno protiv ilegalnih aktivnosti građevinske mafije.

Oba “tabora” imali su zajednički cilj – zaštitu prirode i okoline od nelegalne eksploatacije i očuvanja prirodnih resursa za buduće generacije.

Građevinska mafija je dugo bila nedodirljiva i profitirala je na štetu prirode i građana, ali ovaj događaj pokazao da su se stvari počele mijenjati u našoj državi i da se ilegalne aktivnosti više neće tolerisati. Ovo je bio samo početak u borbi protiv korupcije i ilegalnih radnji u koritu Morače, te da će se priroda i životna sredina bolje zaštiti u budućnosti.
Godinu dana posle i dalje se vidljivi radovi građevinske mafije koja je ostavila jame i apokaliptičnu pustoš. Zahvaljujući eksploataciji šljunka i pijeska izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre pala je sa 2.600 litara u sekundi na samo 220, što je skoro dovelo do nestašice vode u primorju.

Takođe, državna kasa ostala je bez stotina miliona eura zbog nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska.

Potrebno je preduzeti dalje mjere kako bi se sanirale posledice eksploatacije i zaštitila životna sredina u Crnoj Gori. Država treba da preduzme stroge kontrole nad eksploatacijom prirodnih resursa i da sankcioniše sve one koji ugrožavaju životnu sredinu zarad lične dobiti.

Borba protiv građevinske mafije i ekološke devastacije zahtijeva angažovanje svih nivoa vlasti, institucija i građana. Samo zajedničkim snagama možemo sačuvati prirodne resurse i očuvati životnu sredinu za buduće generacije.

Godinu dana kasnije Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović, odbio je žalbu građevinske firme Montenegro Petrol, koja je vršila eksploataciju šljunka sa rijeke Morače.

Kompanija Montenegro Petrol se žalila na Rješenje Agencije za životnu sredinu, koja je ranije konstatovala da je betonskim postrojenjem koje su izgradili u koritu Morače napravljena šteta životnoj sredini.

Ovaj postupak ministra Martinovića ima veliki značaj za ekološku Crnu Goru i Regionalni vodovod, budući da je dokazan kao najveći slučaj štete u životnoj sredini u istoriji Crne Gore. Odluka ministra da odbije žalbu građevinske firme značajan je korak ka zaštiti prirode i očuvanju okoline u zemlji.

Ovim potezom Ministarstvo šalje jasnu poruku da se neće tolerisati nelegalne aktivnosti koje ugrožavaju životnu sredinu i da će se sankcionisati odgovorni za takve postupke. Nadamo se da će ova odluka poslužiti kao primjer i podsticaj drugim kompanijama i institucijama da poštuju zakone i standarde zaštite životne sredine.

Ovo podsjećanje jasno pokazuje koliko je važno boriti se protiv građevinske mafije u zaštiti životne sredine. Ova akcija bila je uspješna i situacija je poboljšana. Država treba da bude jača od građevinske mafije i da štiti svoje građane i prirodu.

“Nadamo se da će se objekti i mehanizacija nelegalnih eksploatatora ukloniti iz Druge zone sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre. Važno je da državne institucije, aktivisti za zaštitu životne sredine i građani rade zajedno kako bi se osigurala održiva budućnost za sve. Samo kroz saradnju i zajedničke napore možemo stvoriti bolje okruženje za sve nas”, zaključio je Lakušić.

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime