Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da KS tablice nisu potrebne i ne mogu da se vrate u opticaj, prenosi portal N1.
U obraćanju na početku sjednice vlade, Kurti je kazao da je sam predsjednik Srbije (Aleksandar Vučić), potpisavši sporazum iz 2016. godine, prihvatio da su te registarske tablice nelegalne i da je mogućnost registracije sa njima privremena do 2021. godine.
KS su statusno neutralne tablice po rezoluciji 1244,. a Kurti traži da na snazi ostanu samo tablice RKS.
Optužio je “srpsku stranu” da eskalira retoriku i da “podriva nacionalnu i regionalnu bezbjednost”.
“Mislim da imaju za cilj da nepravedno stvore prednost u pregovorima kroz prijetnje EU, SAD ili Ujedinjenom Kraljevstvu tenzijama u budućnosti”, kazao je Kurti.
Dodao je da prijetnje predstavnika Srba sa sjevera Kosova o napuštanju kosovskih institucija predstavljaju “dominaciju narativa kriminalaca poput Milana Radoičića, a ne onih koji integraciju vide kao primarnu opciju”.
“Nisam se oglasio posle sastanka u Briselu 18. avgusta, pošto je postojao interni dogovor da se ne izjašnjavamo iz zabrinutosti da će to negativno uticati na napredak dijaloga, ali nisu se svi pridržavali ovog dogovora”, naveo je kosovski premijer.
Srbija nije zainteresovana za punu normalizaciju, već za male korake
Kurti je rekao da je tokom sastanka u Briselu 18. avgusta predstavio šest poglavlja sveobuhvatnog sporazuma za normalizaciju odnosa sa Srbijom koji podrazumijevaju međusobno priznanje.
On je na sjednici Vlade Kosova rekao da je srpska strana “umjesto ideja samo donijela konstatacije” stavljajući do znanja, kako je ocijenio, “da nije zainteresovana za punu normalizaciju, već za male korake”.
Kazao je da je “detaljno razradio gledište Kosova o konačnom sporazumu”.
Prema njegovim riječima, prvo poglavlje se odnosilo na status bilateralnih odnosa i međunarodni kontekst koji podrazumijeva “međusobno priznanje i put Kosova ka punopravnom članstvu u međunarodnim organizacijama”.
Suočavanje sa prošlošću koja uključuje osobe nestale nasiljem, žrtve seksualnog nasilja, raseljene osobe, tranzicionu pravdu, materijalne štete iz rata, vraćanje artefakata su deo drugog poglavlja, kazao je on.
Kazao je da se treće poglavlje tiče buduće saradnja koja uključuje slobodu kretanja kapitala, ljudi, dobara i usluga, a da je četvrto tretiranje prava manjina.
Po njegovim riječima, pod petim poglavljem je razmatranje, ali ne i pregovori o do sada postignutim sporazumima.
Kurti je rekao da se šesto poglavlje tiče uspostavljanja “jasnih mehanizama za sprovođenje sporazuma i rješavanje eventualnih sporova”.
Premijer Kosova se 18. avgusta u Briselu sastao sa zvaničnimca EU i predsjednikom Srbije Aleksdandrom Vučićem.