12.9 C
Podgorica
12.12.2024.

Kovač: Finansijeske istrage SDT-a će pokazati otkud milioni Jovaniću i Lazoviću

Ministar pravde Marko Kovač vjeruje da će Specijalno državno tužilaštvo kroz finansijske istrage utvrditi odakle bivšem službeniku Agencije za nacionalnu bezbjednost Petru Lazoviću i predsjedniku Privrednog suda Blažu Jovaniću milioni eura, nuđeni za jemstvo kako bi se oni branili sa slobode.

On je u intervjuu za Vijesti odbacio zamjerke da vrši politički pritisak na Državno tužilaštvo time što je predložio smjenu više tužiteljke Lepe Medenice, navodeći da za to ima uporište u zakonu.

Komentarišući žurbu da se uprkos brojnim zamjerkama usvoji takozvani „antimafija zakon“, Kovač je kazao da razlozi hitnosti nisu marketinški ili dnevno-politički, već napor da se osnaži pravni osnov u istragama nezakonito stečene imovine i njeno vraćanje državi.

On je naveo da je posebno pitanje zašto procesi nisu pokretani i od strane drugih ovlašćenih lica i zašto je, u konačnom, toliko neuobičajeno da se pokrene pitanje odgovornosti rukovodilaca.

Napominjem i da nakon formalnog podnošenja predloga nijednom izjavom kao ministar pravde nijesam komentarisao sam postupak niti sam želio da utičem na sam proces”, rekao je Kovač.

Na pitanje da li je iznenađen onim što su dva tužioca iznijela na Odboru za politički sistem s obzirom da su postojale neformalne informacije o naredbama s vrha nižim tužilačkim i sudskim instancama, i da li je to izolovan slučaj ili i ohrabrenje ostalim tužiocima na koje je vršen pritisak da donose nezakonite odluke, da istupe javno ili se obrate TS i Ministarstvu, Kovače je rekao:

U Ministarstvu pravde nismo imali saznanja za ovaj događaj prije nego su državni tužioci iznijeli svoja saznanja i gledišta na Odboru, jer da jesmo, sigurno bismo i ranije reagovali. Izjave gospode Boričića i Radonjića predstavljaju s pravom iznenađenje za najširu javnost, ali i još jednu potvrdu u kakvom stanju su bile te institucije. Činjenica da danas i oni, ali i mnogi drugi slobodno i bez straha govore o neprijatnostima i problemima sa kojima su se u ranijim godinama suočavali, predstavlja možda i najveći uspjeh promjena koje su se dogodile nakon 30. avgusta”.

Na pitanje kako tumači to što niko ne pokreće pitanje kako su optuženi bivši državni funkcioneri Jovanić, Lazović, njihove porodice… došli do miliona koji se nude za jamstvo kako bi se branili sa slobode, Kovače je rekao da sa pozicije ministra ne može komentarisati predmete koji su u toku i koji bi se mogli okarakterisati kao pritisak na sud od strane izvršne vlasti, ali vjeruje da kroz institute finansijskih istraga državno tuzilaštvo preduzima radnje sa ciljem utvrđivanja svih činjenica i okolnosti.

Govoreći o antimafija zakonu i zašto se s njim žuri, Kovač je naveo da su razlozi sve osim marketinški ili dnevno-politički.

Naš osnovni motiv je snaženje pravnog osnova djelovanje institucija koji su započeli postupke protiv lica koja ste i vi više puta tokom intervjua pomenuli a koji će nam pomoći da nelegalno stečeno imovinu vratimo državi, odnosno građanima.

Ministarstvo pravde je za taj zakon izuzetno zainteresovano samo iz tog razloga. Sve ostalo su populističke i nedobronamjerne priče. Uostalom, mi skoro da nismo čuli niti jedan konkretan predlog izmjena a da isti nije bio prihvaćen. Dakle, Ministarstvo pravde smatra da predloženi zakon sa amandmanima treba da dobije priliku. Politička nestabilnosti u Crnoj Gori umnogome otežava usvajanje ovog važnog zakona, a Ministarstvo pravde i Vlada Crne Gore nijesu zakon predložili radi sticanja političkih poena, već radi što bržeg oduzimanja imovinske koristi u velikom broju predmeta iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva. Plašim se da ovdje nije u pitanju interes da se nešto poboljša, nego da se nešto ne usvoji”, rekao je Kovač u intervjuu za Vijesti.

 

- Oglasi-spot_imgspot_img
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime