Koalicija Andrije Mandića i Milana Kneževića Za budućnost Crne Gore (ZBCG), prihvatila je, treći put, da s mandatarom iznova počnu razgovori o formiranju vlade.
„Neće imati dodatne zahtjeve u vezi s njihovim eventualnim učešćem u novoj vladi”, saopštila je funkcionerka i poslanica koalicije ZBCG Simonida Kordić, naglašavajući da u tom savezu ostaju pri ranijoj odluci da prihvataju ponudu Spajića.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović pozvao je Spajića da što prije formira vladu i zamjerio mu što to već nije uradio, jer su prošla dva mjeseca od kada mu je povjerio mandat. Spajić ima još 28 dana da parlamentu ponudi sastav nove vlade.
Predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović kazao je da GP URA, na čijem je čelu, nije dobio nikakav zvaničan poziv od PES-a i da su, ukoliko dođe do poziva, otvoreni za dijalog, jer je to „stvar političke kulture”.
Ukoliko Spajić ne prihvati ponudu ZBCG, onda će ne samo spas budućeg kabineta, već i politički, morati da potraži u podršci Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića i dvije manjinske albanske partije.
Javna podrška Demokratske Crne Gore Alekse Bečića otkazana je prelaskom Mehmeta Zenke iz koalicionog zagrljaja DPS-a u poslanički albanski klub. Ta kadrovska kombinatorika smišljena je kako bi Zenka podržao Spajića kao pripadnik manjine, a ne kao poslanik iz Đukanovićevog kluba. Ni Socijalistička narodna partija (SNP) ne da blanko podršku mandataru, dok Građanski pokret URA Dritana Abazovića nije ni nudio ruku saradnje, jer je lider Pokreta „Evropa sad” (PES) Milojko Spajić u nekoliko navrata ponovio da neće biti dio njegovog kabineta.
Konačno je jasno da, ukoliko Spajić ne prihvati dogovor sa ZBCG, Demokratama, URA, SNP i manjinama, bez direktne ili indirektne pomoći DPS-a, ne može da sastavi vladu. Da je teško izvodljiva bilo koja druga kombinacija postalo je jasno kad su tri poslanika PES-a saopštila da neće glasati u parlamentu za Spaićev kabinet, pa se sve više vjeruje da su vraćanje mandata i novi izbori jedini izlaz iz postojećeg vrzinog kola.
„Izuzetno je važno formirati istinski reformsku vladu, koja će moći da iznese reformu pravosuđa i uspostavljenje osnova za ustanovljenje pravne države. Ostajemo pri svom stavu da prihvatamo ponudu. Nećemo ni na kakav način koristiti ili zloupotrebljavati novonastalu situaciju i dodatnim zahtjevima dodatno komplikovati situaciju. Mi smo ozbiljni ljudi, kad smo jednom prihvatili ponudu, pri tome ostajemo”, rekla je Kordićeva.
Profesor Miloš Bešić kaže da vlada „mora biti formirana, ali je pitanje ko će je činiti”.
„’Evropa sad’ mora da sastavi ovu vladu. Mandatar Spajić jednostavno mora to da uradi. Otud i moj argument da će vlade sigurno biti. Jer ako ne sastavi ovu vladu, ’Evropa sad’ će na sljedećim izborima biti prepolovljena, a onda će brzo i nestati. Ove vlade mora biti, ili njih neće biti.”
Ističe da „ne bi bilo iznenađujuće da ’Evropa sad’ podršku za formiranje vlade dobije od DPS-a, bez obzira na to što je vlast osvojila upravo na platformi borbe protiv te partije”.