“Nema govora o tome da predsjednik može svojevoljno, kad mu se to sviđa, da raspusti parlament. Najveću ustavnu i političku snagu u našem sistemu ima upravo parlament”, izjavila je u intervjuu za Vijesti Simonida Kordić, poslanica Demokratskog fronta i predsjednica skupštinskog Ustavnog odbora.
Ona je za podgorički dnevnik kazala da predsjednik države Milo Đukanović krši ustavne obaveze i čak nastoji da uzurpira ovlašćenja parlamenta.
Đukanović je odbio da mandat za sastav vlade na predlog 41 poslanika da Miodragu Lekiću i umjesto toga je podnio zahtjev za skraćenje mandata Skupštini.
Stara parlamentarna većina na to je odgovorila predlogom za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore povrijedio Ustav, ali konačnu odluku o tome može donijeti samo Ustavni sud, koji je trenutno bez kvoruma za rad.
Đukanović je nagovijestio i da bi mogao da donese ukaz o raspuštanju Skupštine, u slučaju da se odbije njegov predlog za skraćenje mandata.
Kordić kaže da je po pitanju raspuštanja parlamenta Ustav veoma jasan.
“Skupštinu može raspustiti ona sama ili Vlada, ako Skupština ne funkcioniše. Predsjednik jedino može da predloži parlamentu da sam sebe raspusti, pa da tek na osnovu odluke Skupštine o raspuštanju donese ukaz kojim to konstatuje. Na isti način on ukazom proglašava zakone, koje, naravno može da usvoji jedino Skupština, a nikako ih ne može donijeti predsjednik sam. Dakle, nema govora o tome da predsjednik može svojevoljno, kad mu se to sviđa, da raspusti parlament”, kazala je Kordić.
Ona je naglasila da najveću ustavnu i političku snagu u našem sistemu ima upravo parlament, koji se i smatra “majkom svih vlasti” u jednom demokratskom poretku.
“Skupština je ta koja bira i Vladu i sudije Ustavnog suda i članove Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta, itd. Iz parlamenta u potpunosti ili djelimično proističe i izvršna i sudska vlast. Parlament ima ovlašćenje i obavezu da kontroliše ostale grane vlasti i bude garant demokratskog odlučivanja. Jasno je da Ustav koji je dao sva ta ovlašćenja parlamentu, ne dozvoljava da on može biti raspušten jednostranom izjavom volje predsjednika, čija su ustavna ovlašćenja mahom protokolarne prirode. Svaki pokušaj raspuštanja parlamenta ukazom, bez saglasnosti same Skupštine, konstituisao bi udar na ustavni i pravni poredak države”, istakla je Kordić.