Osnovni ciljevi 44. Vlade su reforme pravosudnog i antikorupcijskog zakonodavstva kao i zatvaranje Poglavlja 23 i 24, te ekonomske reforme, poručio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica na sastanku sa ambasadorom Slovačke u Crnoj Gori Borisom Gandelom.
Istakao je da su u ovom periodu postignuta su važna pravosudna imenovanja – izabran je sedmi sudija Ustavnog suda, tri člana Sudskog savjeta i predsjednik Sudskog savjeta, a preostalo je izabrati Vrhovnog državnog tužioca, što je, kako je rakao, od velikog značaja za reforme i evropske integracije, jer vd stanje otežava borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ali i otežava rad SDT-a koji je ključna institucija u toj borbi, o čemu svjedoče prestižna međunarodna priznanja, ukazujući na to ko je predvodnik u ovoj borbi i kojim putem treba ići.
“Svako odlaganje izbora VDT-a bilo bi kockanje sa evropskom perspektivom Crne Gore. Takođe su usvojeni i važni reformski zakoni, a koji se tiču borbe protiv korupcije i pranja novca i to Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, Zakon o igrama na sreću, a u toj oblasti je Slovačka pružala značajnu pomoć, te usvojen budžet kojim se između ostalog povećava minimalna penzija”, poručio je Koprivica.
Ambasador je izrazio čestitke na cjelokupnom dosadašnjem radu, te dodao da bi bilo izuzetno značajno izabrati VDT-a u susret održavanju Međuvladine konferencije Crna Gora – EU, što bi bio dobar signal i veoma pozitivan učinak za Crnu Goru.
“Ambasador je u daljem razgovoru podsjetio da je Slovačka država koja je najbrže ispunila uslove za pristupanje EU, te da je uz podršku komšijskih zemalja, a koristeći princip regate, u procesu koji je trajao dvije godine, sa ratifikacijom svega tri, postala članica EU. Na osnovu svega istaknutog, ambasador je ukazao da Slovačka može značajno pomoći Crnoj Gori, te da je proširenje EU strateški cilj i same Slovačke. Ambasador je na kraju razgovora iskazao iskreno vjerovanje da ako Crna Gora nastavi ovim putem ima velike mogućnosti da završi svoj process pristupanja EU i prije 2030. godine”, navodi se u saopštenju Vlade nakon sastanka.
Na kraju susreta sagovornici su istakli dobre odnose Slovačke i Crne Gore, prožete istorijskim i kulturološkim vezama, naglasili pozitivne inicijative grupe “Prijatelji Zapadnog Balkana”, čiji je Slovačka član, te izrazili želju za produbljivanjerm dobre saradnje i zajedničkog političkog djelovanja koje se može samo intezivirati u budućnosti i dogovorili nastavak produktivne saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.