“Povjerenje u birački spisak ne postoji jer se izvori svih podataka nalaze u službenoj dokumentaciji Ministarstva unutrašnjih poslova, koje nije radilo javno i čiji rad nije kontrolisan”, rekao je poslanik Demokratske Crne Gore Momo Koprivica na panel diskusiji “Integritet biračkog spiska Crne Gore”.
Koprivica je naglasio da je biračko pravo osnovno političko pravo kao i da je uredan birački spisak pretpostavka da se to pravo ostvari.
“Sumnje i nepovjerenje u birački spisak i isticanje određenih nepravilnsti nisu bile potreba da se opravdaju politički porazi jer je došlo da je pobjede nekadašnje opozicije u avgustu 2020, ali i dalje smatramo da je birački spisak nije javna isprava koja do kraja uživa povjerenje”, rekao je Koprivica.
Prema njegovim riječima, birački spisak ne uživa povjerenje jer izvori svih podataka leže u službenoj dokumentaciji MUP-a, koje, kako smatra, nije posjedovalo potrebnu javnost u radu niti je postojala adekvatna kontrola njegovog rada.
“Ministarstvo zaključuje birački spisak i priprema elektronsku verziju izvoda iz biračkog spiska, a da ni u kom vidu ne postoji kontrola unosa tih podataka”, istakao je Koprivica.
On je kazao da je zakonom utvrđena obaveza uvođenja dva registra – registar crnogorskih državljana sa prebivalištem u Crnoj Gori a borave u drugoj državi i registar državljana koji su se odselili u drugu državu.
Kako je naveo, MUP ne izvršava tu obavezu, odnosno vode se registri ali oni su apsolutno nepotpuni.
“Mi smo krajem 2019. godine od MUP-a dobili informaciju da je tada u ovom drugom registru crngoroskih državaljana koji su odselili svega 541 osoba. Ako neko vjeruje da je svega 541 osoba odselila, ne znam šta da kažem”, rekao je Koprivica.
On smatra da bi u susret izborima, iako je pred poslanicima kratak vremenski period, bilo neohodno da se pristupi izmjenama i dopunama izbornog zakonodavstava kako bi se makar uočene anomalije ispravile i kako bi se steklo povjerenje građana u birački spisak i izborni proces.
Kako je istakao, u susret predstojećim izborima neophodna je i kadrovska popna Ustavnog suda.
“Ako nemamo Ustavni sud, vrlo je moguće da se na državnom nivou obavi podgorički scenario, odnosno blokada proglašenja rezultata izbora i situaciju u kojoj je onaj ko je onaj ko će sigurno da izgubi izbore sprečava da se nesumnjiva izborna volja građana pretoči u stvarnost”, rekao je Koprivica.
Na taj način, kako je zaključio, poboljšao bi se izborni ambijent i povjerenje u izborni proces.