9.9 C
Podgorica
19.04.2025.

Koprivica o prodaji “Bemaxa”: Moraće da plate porez od 28 miliona

Podnošenjem inicijative za raskid ugovora o prenosu vlasništva nad kompanijom Bemax, gazde te firme su priznale da je ugovor prevaran i smišljen radi izbjegavanja poreza. Lažiranjem iskazane prodajne cijene željeli su da umjesto 28,4 miliona eura, plate svega 30 eura, pa čak ni tih 30 eura nijesu platili. Po Zakonu o obligacionim odnosima nemaju osnov za raskid datog ugovora. Državi će ovaj put morati da uplate 28,4 miliona eura, kazao je “Vijestima” potpredsjednik Vlade Momo Koprivica.

Bivši vlasnik Bemaxa Veselin Kovačević, nakon što je dobio poreske rješenje da plati porez na kapitalnu dobit od 28,4 miliona eura na ime prodaje udjela u toj kompaniji, podnio je Osnovnom sudu u Podgorici tužbu za raskid kupoprodajnog ugovora i sada u žalbi na poresko rješenje traži da se obustavi upravni postupak o poreskom rješenju dok sud ne odluči o raskidu ugovora.

Kovačević je u julu 2022. godine prodao Bemax Ivanu Uboviću za 750 hiljada eura. Osnov za utvrđivanje poreske obaveze bio je upravo taj ugovor. Vještak je utvrdio da je on firmu vrijednu 158,2 miliona eura prodao za 750 hiljada eura, ali i da se porez na kapitalnu dobit mora obračunati na stvarnu vrijednost, a ne navedenu u ugovoru. Tako je Kovačeviću izračunata poreska obaveza od 23,7 miliona i dosadašnja kamata od 4,7 miliona.

U decembru 2022. godine na predlog Vlade izmjenjen je zakon, tako što je dodat dio da stvarnu vrijednost prodatih udjela u kompanijama može utvrditi Poreska uprava, kao i da je obavezna da sve takve ugovore od 2018. godine provjeri. Kovačević u žabi smatra da je ovo retroaktivna primjena zakona.

“Radi otklanjanja jeftinih zabluda koje siju ova pogođena lica, važne su nekolike napomene radi istine u očima javnosti. Prvo, apsolutno nije tačno da je retroaktivno uveden novi porez niti je retroaktivno uvećana stopa postojećeg poreza. Priča o retroaktivnom uvođenju poreza je najobičnija manipulacija. Drugo, izmjenama zakona je jedino dato ovlašćenje nadležnom poreskom organu, da provjeri da li je u sklopljenim ugovorima, u poslednjih pet godina, iskazana lažirana tj. vještački i ciljano umanjena prodajna cijena, u cilju izbjegavanja plaćanja poreza. Mehanizam zloupotrebe se sastoji u tome da se u ugovoru definiše nerealno niska prodajna cijena, da bi bila što manja razlika izmedju prodajne i nabavne cijene i samim tim manja osnovica poreza na kapitalni dobitak. Dakle, u tim izmjenama zakona ostao je isti porez, isti poreski oblik i ista poreska stopa. Ništa od toga nije ni dotaknuto. Prema tome, uvedena je jedino mogućnost poreskog organa da pročešlja ugovore iz ranijeg perioda u cilju razotkrivanja prevarnih aranžmana koji bi se podvrgli već važećem porezu, kako država ne bi bila izigrana i uskraćena za sredstva koja joj pripadaju”, naveo je Koprivica koji je u junu prošle godine i pokrenuo inicijativu da Poreska provjeri ovaj kupoprodajni ugovor.

Potpredsjednik Vlade pojašnjava da kada poreski organ provjeri i pročešlja kupoprodajne ugovore, plaća se ranije uvedeni i nepromijenjeni porez, po ranije uvedenoj i nepromijenjenoj stopi – porez na kapitalne dobitke po stopi 15%.

“U cilju prikrivanja svog nepočinstva, u moru ostalih, pa čak i težih, plasiraju jeftine trikove, šire magle, ali se očigledno upuštaju i u pravne akrobacije, ne bi li oteli što više od države. Pokazali su da i kad zaključuju i kad žele raskinuti ugovor imaju jedan isti cilj – da zakinu i prevare državu. No, te igre više ne prolaze. Po Zakonu o obligacionim odnosima nemaju osnov za raskid datog ugovora. Državi će ovaj put morati da uplate 28,4 miliona eura. Državni organi su tu da čuvaju svoj integritet i osnovne principe pravnog sistema.

Ivan Ubović je sin biznismena Ranka Ubovića, za kojeg je Kovačević u emisiji “Načisto” u novembru 2021. godine kazao da je od početka neformalni suvlasnik “Bemaxa”, iako se njegovo ime nikada nije pominjalo u dokumentaciji kompanije.

Kovačević u žalbi na rješenje navodi i da je Ustavnom sudu podnijeta pocedura za utvrđivanje ustavnosti dva člana zakona na kojima počiva poresko rješenje, i da je utvrđivanje poreske obaveze zbog toga trebalo da miruje.

- Oglasi-spot_imgspot_img
IzvorVijesti
Poslednje vijesti
- Oglasi-spot_img
POVEZANE VIJESTI
- Oglasi-spot_img

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime