Evidentno je da je eskalacija sukoba između organizovanih kriminalnih grupa uslovila i promjenu modusa njihovog djelovanja tako da se na meti suprotstavljenih organizovanih kriminalnih grupa nalazi sve veći broj lica bez obzira na njihovu poziciju i ulogu, a u pojedinim slučajevima meta napada su i porodice članova suprotstavljenih organizovanih kriminalnih grupa. To se navodi u Procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA2021). Dokument je objavljen na sajtu Vlade, autor je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Kako se ukazuje, na ovaj način znatno se povećava broj lica – potencijalnih žrtava, što u velikoj mjeri i otežava aktivnosti organa za sprovođenje zakona na preduzimanju preventivnih mjera i radnji na sprečavanju izvršenja teških krivičnih djela.
“Dodatnu dimenziju ozbiljnosti sukoba organizovanih kriminalnih grupa daje i promjena modusa samog načina izvršenja teških krivičnih djela, koja se ogleda u sve češćem korišćenju eksplozivnih naprava jake razorne moći”, piše u dokumentu.
Tu je, kako se ističe, i izvršenje predmetnih krivičnih djela na lokacijama koje slove kao lokacije na kojima se okuplja veći broj lica.
“Što, moramo konstatovati, ukazuje na sve veću bezobzirnost”, rečeno je u dokumentu.
Prema nalazima iz SOCTA 2021, i pored brojnih aktivnosti organa za sprovođenje zakona koje su rezultirale procesuiranjem i lišenjem slobode vođa i visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih grupa, registrovan je trend konstantnog jačanja njihove unutrašnje strukture.
“Kroz kontinuirano angažovanje novih članova i čvršće uvezivanje sa regionalnim i transnacionalnim kriminalnim strukturama”, navodi se u dokumentu.
RTCG